Özgür Blogger

Karaburun İncirlikoy: Türkiye’nin Mavi Bayraklı En İyi 10 Plajından Biri

Bugün gazeteyi elime aldığımda cumartesi ekinde “Türkiye’nin En İyi 10 Mavi Bayraklı Plajı” başlığını gördüm. Normalde, bu tip sınıflandırmalar otellerin ve beach club’ların reklamı olsun diye işletmelere ait yerlerle yapılır. Yani pek adil olmaz. Bunu düşünerek dikkate almadım. Gazetenin kendisini bitirip cumartesi ekine geçince en iyi 10 plajın haberi hazırlayan muhabir tarafından değil, mavi bayrak verme yetkisindeki Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) jürisi tarafından seçildiğini gördüm. Birden heyecanlandım, hemen haberin sayfasını açtım. Bingo! Tahmin ettiğim gibi Karaburun İncirlikoy, Türkiye’nin en iyi 10 mavi bayraklı plajı arasında.

incirlikoy_karaburun_3

Zaten ne zaman yüzmekten, yazlıktan, denizden, temizlikten, Ege kıyılarından söz açılsa bıkmadan usanmadan “Ege kıyısında en temiz deniz Karaburun’dadır” diye atlarım. İnsanlar ınanır mı inanmaz mı bilmem ama bu şekilde tescillenmesi beni çok mutlu etti.

En küçük ilçesi de olsa Karaburun’un İzmir’in bir ilçesi olarak adı bilinmezken, sadece “Ege’de gizli cennetler” başlıklı haberlerde yer bulabilirken, onca ünlü, yabancı isimli otellerin himayesindeki plajların içinde bizim küçük İncirlikoyumuz’un yer bulması çok güzel.

Haberde İncirlikoy’un adı Akvaryum Koyu olarak yazılmış. Akvaryum Koyu, hemen yandaki komşu koyun adı. Aslında bu iki koy aynı koyun iki ayrı girintisi. Ancak yazıda anlatılan ve resmi kullanılan yer İncirlikoy. Öyle ufak bir hata olmuş.

Gurur duydum, mutlu oldum.

4 Yorumlar

  1. Pingback: Karaburun, Ege’nin 50 Cenneti Arasında | Özgür Blogger

  2. Pingback: Yaz Tatili 2010 | Özgür Blogger

  3. Pingback: Karaburun’da Mutlaka Yapılması Gereken Şeyler | Özgür Blogger

  4. Pingback: Urlaub und Deutschland Karaburun’da Mutlaka Yapılması Gereken Şeyler - Urlaub und Deutschland

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.