Özgür Blogger

Karaburun, Ege’nin 50 Cenneti Arasında

Daha önce Karaburun İncirlikoy’un “Türkiye’nin En İyi 10 Mavi Bayraklı Plajı” arasında yer aldığından bahsetmiştim. Yatch dergisi de “Ege’nin 50 Cenneti” başlığı altında Ege’nin en güzel yerlerini denizci gözüyle listelemiş. Tabii ki listede Mordoğan ve Karaburun ayrı ayrı yer alıyorlar.

karaburun_egenin_gizli_cenneti

Rehberde Karaburun’dan şu şekilde bahsedilmiş:

Karaburun Yarımadası’na ismini veren kasaba, sanıldığı gibi yarımadanın en uç batı noktası değildir. Tam tersine doğuya bakar. Kasabada bir balıkçı barınağı varsa da yatların bağlanması için uygun değildir. Barınağın batısına çifte demir atılarak alargada kalınabilir. Büyükada kuzeyli rüzgârlara kalkanlık edecek kadar yüksek olmadığından gecelememekte yarar vardır. İncirlikoy alargada kalmak için daha iyi bir seçim olabilir. Burada en azından kıyıdan koltuk alma şansı bulunur. Karaburun tipik bir sahil kasabasıdır. Öte yandan her güzel kasabamızın başına geldiği gibi burada da tatil siteleri pıtrak gibi bitmeye başlamıştır. Gece yaşantısı pek parlak olmadığı için güzel ve sakin bir gün geçirmek için uygundur denilebilir. Buralarda çok duyulan hurma denilen zeytin ile enginarın eşsiz tatlarını sunacak lokantalar bulabilirsiniz. Tam 67 tür şifalı ot yetişir Karaburun çayırlarında. Sütleğen, yarpız, gelincik otu, kantaron otu, kapari, kekik, kenger, sığırotu, ada soğanı, ada soğanı, adaçayı bunlardan sadece birkaçıdır. Yatınızı bağlama olanakları sınırlı dedik ama denizi çok güzel ve çok zengindir. Akdeniz Foku ile nesli tükenmekte olan Ada Martısı buralarda yaşar. Kuyucak ve İncirlikoy plajlarının ikisi de mavi bayraklıdır. Bodrum ve Mimoza isimli plajlar ise ne yazık ki bayraklarını yitirmişlerdir.

Ağustos 2014 eklemesi: Hem Bodrum, hem Mimoza plajlarının ikisine de bizzat gittim, mavi bayrakları dalgalanıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.