Özgür Blogger

Amazon Türkiye ve Kolay Gelsin Deneyimi

Amazon’dan ABD’de ve Avustralya’da çok kez alışveriş yaptım ve alışveriş deneyimlerim hep sorunsuz tamamlandı. Kafama takılan pürüz olduğu zamanlar oldu, sordum, tatmin edici ve kişiselleştirilmiş cevaplar aldım.

Sydney’den döndüğümden beri, yani 2007’den beri Amazon’un Türkiye pazarına girmesini heyecanla bekledim. Baya uzun bir bekleyişten sonra 2018’in eylül ayında Türkiye’de faaliyete geçti. Ne var ki ürün sayısı ve çeşitliliğinin artması zaman aldı. Bu süreçte ben aradığım ürünleri bulamadığım için Amazon Türkiye’den alışveriş yapmadım.

Geçen hafta bazı ihtiyaçlarımı sitede buldum. Zaten ürün sayısı ve çeşitliliğinin de diğer büyük sitelerin seviyesine geldiği hemen anlaşılıyor. 5 kalem ürün sipariş ettim.

Siparişi verdiğim gecenin ertesi sabahı göndericisi Kolay Gelsin görünen bir SMS mesajı geldi. Kolay Gelsin nedir falan diye düşünürken fark ettim ki meğerse Amazon’un gönderilerinde kullandığı kargo firmasının adıymış. Bu şekilde bu firmadan haberim oldu.

Siparişi verdiğim gecenin tarihine sıfırıncı gün dersek, birinci günün sabahı gönderiye bir kod verildiğini belirten, gönderinin tam olarak teslim edileceği tarihi ve gönderi takip linkini içeren SMS mesajı geldi.

Siparişi verdiğim küçük ilçeye (Karaburun) kargo firmaları her gün teslimat yapmıyorlar. Bazıları haftanın 2, bazıları haftanın 3 günü teslimat yapıyor (Sürat Kargo hiç teslimat yapmıyor ama bunu da nedense saklıyor). Ayrıca şöyle bir işlevsizlikleri de var: Örneğin İstanbul’dan gönderilen bir kargo ertesi sabah İzmir’e varmış oluyor ancak o gün Karaburun’a teslimat yapılacaksa bile kargoyu ilçeye gelen araca aktaramıyorlar. Kargo o sırada İzmir’de olduğu halde İzmir’den Karaburun’a getirilmiyor. Bu şekilde teslimat otomatik olarak en az iki gün ertelenmiş oluyor. Bu işlevsizliği Yurtiçi ve Aras ile yaşadım. İkisine de bu konuda şikayette bulundum ama görüştüğüm kişiler durmadan papağan gibi “Karaburun’a her gün teslimat yok, şu gün teslim edilir” deyip durdular. Uğraşmak istemedikleri için anlamazdan mı geldiler, yoksa algıları mı zayıftı, yoksa ben mi kendimi ifade edemedim bilmiyorum.

Türkiye’de kargo firmalarının içler acısı halini size anlatmama gerek yok, online alışveriş yapmış her Türk mutlaka en az iki kargo firmasıyla sorun yaşamıştır. Personel profilleri çok düşük olduğu için de bir adım bile ilerleme olmuyor.

Diğerlerinde durum buyken Kolay Gelsin birinci gün kargoyu Kocaeli’nden yola çıkardı, ikinci gün öğle saatinde direkt Karaburun’a teslim etti. Kötü hizmete o kadar alışmışız ki şimdi yazarken kendim tekrar şaşırdım ama durum bu.

 1. Gün gece – Sipariş verdim
 2. Gün – Sipariş hazırlandı ve kargo Kocaeli’nden yola çıktı.
 3. Gün – Sabaha karşı kargo İzmir’e ulaştı, sabah saatinde İzmir’den yola çıktı ve öğlen Karaburun’da teslim edildi.

Kargo yoldayken alışık olmadığımız türde güzel bilgilendirmeler ve interaktif işlemler de var.

Teslimattan kısa süre önce böyle bir SMS mesajı geldi. Linke tıkladığımda “evet evdeyim”, “komşuya bırakın”, “teslimat saati değiştir” gibi seçenekler vardı. Evde olduğumu teyit ettim. Bu arada ilk mesajdaki linkten kargo aracının anlık gerçek konumunu da takip ediyorsunuz. Bu da eğlenceli ve faydalı bir özellik.

Teslimattan sonra deneyimi değerlendirme linki geldi.

Ürünlerle ilgili bir sorun da olmadı ve alışveriş deneyimim Amazon’a yakışır şekilde beklentimin üzerinde bir memnuniyetle tamamlandı.

Bu arada aynı gece bir de n11’den sipariş verdim. PTT kargo ile gönderildi. Onun kronolojisi şu şekilde gerçekleşti:

 1. Gün gece – Sipariş verdim
 2. Gün – Sipariş hazırlandı ve PTT’ye teslim edildi.
 3. Gün – Kargo Konya’dan yola çıktı.
 4. Gün – Kargo İzmir’e ulaştı
 5. Gün – Kargo Karaburun’a ulaştı. Teslim adresine 1.5 km mesafedeki PTT’de istirahate çekildi.
 6. Gün – …
 7. Gün – …
 8. Gün – …
 9. Gün – Kargo teslim edildi. Teslim eden görevli bana adres sordu.

Her sektörde bir tane iyi oyuncu bile diğer oyuncuların kendilerini iyileştirmelerini veya oyundan çıkmalarını sağlıyor. O yüzden bu şekilde müşteri odaklı çalışan kaliteli firmaların ülkemizde artmasını diliyorum.

İlgili yazı: Hepsiburada Deneyimi

1 Yorum

 1. Pingback: Hepsiburada Deneyimi – Özgür Blogger

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.