Özgür Blogger

Takma İsimlerim

Kronolojik sırayla gidecek olursak, bana uygun görülen ilk isim Bambam’mış. İlk arkadaşım, bebeklik arkadaşım Çağıl‘a hem isim benzerliği hem fiziksel benzerlik nedeniyle Çakıl denirken bana da Bambam olmak uygun görülmüş.

Çakıl & Bambam

Ortaokulda sınıfta üç tane Özgür olması sebebiyle soyadları ön plana çıktı. Benim de soyadım kısaltıldı ve kısaca Aks diye çağırıldım.

Üniversite yıllarımda, o sıralar 2 yaşında olan kuzenim Ece tarafından Öböf ismine layık görüldüm. En uzun ömürlü takma adım bu oldu, hala aile içinde kullanılır. Benim de en sevdiğim bu aslında çünkü çok orijinal. Google’da aratınca bile bir şey çıkmıyor. :)

Yabancılar için ismimin birçok açıdan telaffuzu zor. Bir kere Türkler dışında neredeyse kimse kelime sonundaki “r” sesini çıkaramıyor. “Ö” ve “ü” seslerine yatkınlıkları ise ana dillerinde bu harflerin olup olmamasına göre değişiyor. Mesela Almanlar, Finler, Danimarkalılar ve Macarlar bu sesleri sorunsuz dillendirebiliyorlar. Sondaki “r” sesi ise herkes için bir sorun.

Bir keresinde İtalya’dayken, benden başka Türk’ün olmadığı uluslararası bir ortamda Macar bir arkadaş, ben masada kart oynarken arkamdan adımı kusursuz telaffuz ederek seslenmişti. Bir yandan oyuna odaklanmış olmam, bir yandan da ismi kusursuz seslendirmesi nedeniyle bir anda refleks olarak Türkçe “efendim” diye cevap vermiştim. Sonra gülüp arkadaşa durumu açıkladım. O da daha önceden kendi ülkesinde ismi Özgür olan iki tane Türk arkadaşı olduğunu, onlarla zaman geçirirken tam telaffuzu öğrendiğini anlatmıştı.

İnsanları zora sokmamak için uluslararası bir ortamda kendimi tanıttıktan hemen sonra “ama bana ‘Oz’ diyebilirsiniz” diye eklerim. Hem kısa, herkesin kolaylıkla söyleyebileceği bir isim, hem de “Oz Büyücüsü”nü hatırlattığı için hoşuma gidiyor.

Avustralya’dayken Avustralyalıların kendi ülkelerine kısaca “Oz” dediklerini fark ettiğimde biraz bozulmuştum. Gerçi yadırgayan olmadı, kolayca uyum sağladılar. Ülke de Oz, ben de Oz. :) Amerika’da yaşayan ünlü Doktor Mehmet Öz de Dr. Oz olarak ün yapmış durumda gerçi. O açıdan insanların kulakları insan ismi olarak da alışık.

Bir yerde, soyadı Turk olan bir Amerikalının turist olarak Türkiye’ye geldiğinde ismini duyan herkesin ama herkesin kökeninin Türk olup olmadığını sorduğunu, herkese bir açıklama yapmak zorunda kaldığını okumuştum.

Bursa yıllarımızda bir dönem dostum Kıvanç da bana Öz derdi. Kısaltma konusunda aklın yolu bir demek.

Yazıya başlarken aklımda olmayan bir şeyi yazıyı bitirirken hatırladım. Askerdeyken bağlı olduğum binbaşı bir gün coşkuyla “LES’te X puan almışım” (kaç olduğunu hatırlamıyorum şimdi) diye içeri girmişti. Bir tepki vermedim. Daha önce sınavın muhabbetini yapmıştık, benim askerden önce sınava girmiş olduğumu biliyordu. “Sen kaç almıştın” dedi, söyledim. Onun puanından baya daha yüksekti. Bozuldu, söylene söylene odasına girdi. Koskoca binbaşı, askeri sınavda kendisinden yüksek puan aldı diye küstü resmen. O günden askerliğimin son gününe kadar bana “artist çavuş” dedi.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.