Özgür Blogger

Haluk Levent’in İzmir Marşı Yorumu

Kenan Doğulu, 10. Yıl Marşı’na hak ettiği coşkuyu veren bir yorum getirdiğinden beri “neden biri çıkıp zaten çok güzel bir marş olan İzmir Marşı’nı böyle coşkulu bir şekilde söylemiyor” diye düşünürdüm. Sonradan çeşitli versiyonlar yapıldı ve bence bunların içinde en iyisi Murat Dalkılıç’ın versiyonuydu. Tüm bunları daha önce İzmir Marşı’na Yeni Yorum başlıklı yazıda yazmıştım.

Ancak hepimizi mest eden, duygulandıran, gözyaşlarımızı tutmakta zorlanmamıza sebep olan versiyon Haluk Levent’ten geldi. Haluk Levent’in mart 2017’de yayınladığı İzmir Marşı yorumu çok beğenildi, marşın zaten referandumun simgesi haline gelmesinin de etkisiyle milyonlarca kez çalındı.

40902

Son dönemde futbol ve basketbol maçlarında gelenek haline gelen ve iktidara karşı tepkinin sembolü olarak gösterilen İzmir Marşını yorumlayan müzisyen Haluk Levent, klibin #Hayır klibi olmadığını söyledi.

Hürriyet’teki röportajında Haluk Levent, içinden geldiği için İzmir Marşını yorumladığını belirterek, “Son dönemlerde, çok acı ki neredeyse sesi kısılan bir marş oldu, bu da benim sinirime dokunuyordu. Neden sesi kısılıyor? ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa!’ dendiği için mi? Tabii ki böyle diyeceğiz. Bu ülkenin kurucusu o! Ama işler öyle bir hale geldi ki, neredeyse Mustafa Kemal’in adından bile rahatsız olunuyor dedi.

Haluk Levent’i sevseniz de sevmeseniz de eğer bu versiyonu dinliyorsanız bunun arkasındaki emeğe saygı göstermek için alakasız sitelere yüklenen videolar üzerinden değil, Haluk Levent’in resmi YouTube kanalındaki video üzerinden (aşağıda paylaştığım video) dinlemeniz doğru olacaktır. Bu şekilde sanatçı hem emeğinin karşılığı (kısmen de olsa) alır, hem de izlenme sayısı ve yorumlar sayesinde beğenilme düzeyini takip edebilir. Ben bu yazayı yazarken video yaklaşık 4.19 milyon kez izlenmişti.

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarına bomba koydular
Türk’ün sancağını öne koydular
Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım feda olsun güzel vatana

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Kader böyle imiş ey garip ana
Kanım feda olsun güzel vatana

Peygamber kucağı şehitler yeri
Çalındı borular haydi ileri
Bozuldu çadırlar kalmayın geri
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

Türk oğluyum ben ölmek isterim
Toprak diken olsa yatağım yerim
Allah’ından utansın dönenler geri
Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.