Özgür Blogger

İzmir Lezzetleri Bursa’da Nerede Bulunur

Yaklaşık 9 yıldır Bursa’da yaşayan bir İzmirli olarak İzmir’e has lezzetleri sık sık canım çekiyor. Bazılarını bulabiliyorum, bazılarını bulamıyorum. Bulabildiklerimi Bursalılar ve Bursa’da yaşayan İzmirlilerle paylaşmak boynumun borcu.

Boyoz: Pasto

Pasto, Bursa’nın sembol markalarından biri. Pasto aslında bir fırın ama isterseniz fırın alışverişiniz dışında kahvaltı da edebiliyorsunuz. Fırının işletmecisi Doğan ailesi 1890’lardan beri ekmekçilik yapıyor. Bu tecrübenin ulaştığı seviyeyi bugün Dilek Hanım ile Hakan ve Ayhan Beyler sunuyorlar Bursalılara.

Güleryüz ve ilginin eksik kalmadığı Pasto aslında başlı başına bir yazı konusu ama ben o yazıyı yazana kadar gurme blogları ve sitelerindeki övgü dolu yorumlarla idare edin çünkü şu anda konumuz boyoz.

Evet, Pasto’da boyoz bulunuyor. Her gün taze, sıcacık. Boyozların lezzeti size İzmir’de olmadığınızı unutturabilir. :) Şiddetle tavsiye ediyorum. Zaten boyoz almaya gittiğinizde mutlaka başka şeyler de alacaksınız ve bir hafta içinde kahvaltı için tekrar gideceksiniz. Söylemişti dersiniz. Ama kahvaltı için de çok geç kalmayın, hafta sonları bir saatten sonra yer bulunmuyor.

pasto

Pasto
Adres: Akpınar Mahallesi, Hancı Caddesi, No: 6, Osmangazi Bursa
Tarif: Mudanya Yolu üzerindeki Akpınar kavşağından (Ata Bulvarı’nın devamı) Hamitler-Akpınar yönüne sapıyorsunuz. İlk döner kavşaktan (ilk babadan? :) ) sola sapıyorsunuz. Pasto’yu sağda göreceksiniz.
Telefon: (224) 241 4521

Foursquare’de Pasto

Kumru: Çeşme Büfe

Bursa’da kumru yapan birkaç yerel işletme var ama Çeşme Büfe, diğerlerinden açıkça ayrılıyor. Podyumpark’ın en güzel yerinde konumlanmış olan büfede farklı fast food çeşitleri bulabilirsiniz. Kumrusu gayet güzel ama Çeşme’de yediğiniz kumrunun aynısını beklemeyin. Zaten böyle bir beklenti haksızlık olur çünkü kumru ekmeğini İzmir dışında bulmak zor.

kumru

İzmir dışında en iyi kumrulardan birini burada yiyebilirsiniz demek en doğru yorum olur herhalde. Akşamüstü güneş batarken hem yemeğinizi yiyip hem de karşıdan güneşin batışını izleyebilirsiniz. Akşam giderseniz de hoşunuza gidecek çünkü Podyumpark’taki meydana hakim bir konumda.

cesme_bufe

Çeşme Büfe
Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Gazi Caddesi, Podyumpark, Nilüfer Bursa
Tarif: Podyumpark’ın Gazi Caddesi tarafındaki doğu kapısından girerseniz Çeşme Büfe karşınıza çıkacak. Yoğun zamanlarda park yeri bulmak zor.
Telefon: (532) 131 3930

Foursquare’de Çeşme Büfe

Damla Sakızlı Tatlılar: Alaçatı Cafe

Alaçatı’ya özgü sakızlı tatlıları özlüyorsanız gideceğiniz yer Alaçatı Cafe. Ayrıca lezzetin yanında mekanın da Alaçatı tarzında dekore edilmiş olması sizi Ege’ye götürecek. Ben susayım fotoğraflar konuşsun. :)

Alaçatı krema eşliğinde incir dolması

Alaçatı krema eşliğinde incir dolması

Damla sakızlı muhallebi

Damla sakızlı muhallebi

Damla sakızlı sütlü revani

Damla sakızlı sütlü revani

Kadayıf dolgulu damla sakızlı muhallebi

Kadayıf dolgulu damla sakızlı muhallebi

Alaçatı Cafe
Adres: 29 Ekim Mahallesi, Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı, No:17/19, Nilüfer Bursa
Tarif: İzmir Yolu’ndan Özlüce’ye döndüğünüzde ikinci döner kavşaktan sonra solda göreceksiniz.
Telefon: (224) 413 7008

Foursquare’de Alaçatı Cafe

Lokma: Lokmacı Tamer Hoca

Bursa’da lokma döktürme ihtiyacı duyarsanız hemşehrimiz Tamer Hoca’yı arayabilirsiniz. Kendisi bizim gibi Bursa’da yaşayan bir İzmirli. Websitesinden anladığım kadarıyla gidip bir porsiyon lokma yiyebileceğiniz bir yeri yok. İzmir’de olduğu gibi bir cemiyetiniz olduğunda arayıp lokma döktürüyorsunuz.

Telefon: (538) 394 7808

lokma

Midye: Hiçbir yer

Bursa’da canınız midye dolma çektiğinde gitmeniz gereken yer: Hiçbir yer.

midye_bira

Midyeler suyu süzerek beslenen canlılardır. Kirli sularda yaşayan midye gibi canlılar kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller başta olmak üzere tüm kirleticileri bünyesinde toplayabilir. Bu da insan sağlığı açısından çok risklidir. Bu sebeple tüketilecek midyelerin temiz sulardan elde edilmesi ve hijyenik koşullarda hazırlanıp satışa sunulması gerekmektedir. Evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların deşarj edildiği deniz bölgelerinde yetişen midye gibi kabuklular, ağır metalleri ve kimyasal maddeleri bünyelerinde aşırı miktarda konsantre edebilirler ve tüketildiklerinde bu kirleticiler insan bünyesine geçerek enzim faaliyetlerine, merkezi sinir sistemine, hücre ve dokulara olumsuz etkiler yapabilir. (Kaynak)

Bursa’da satılan midyeler Marmara Denizi’nden çıkarılmış olduğu için sağlıksızdır. Midyeyi sadece Ege kıyılarında, Ege Denizi’nden çıkarıldığından emin olduğunuzda yemeniz mantıklı olur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.