Özgür Blogger

Renault Megane Sedan

Renault, 2009 yılında Fluence’a verdiği C sınıfı sedan temsilini 7 yıl sonra tekrar Megane Sedan’a veriyor. Bursa’da Oyak-Renault’da üretilen Megane Sedan ekim ayında Türkiye’de satışa çıkacak.

Renault’nun tasarım direktörü Laures van den Acker’in yarattığı Renault’nun yeni marka yüzünü bu modelde de görüyoruz. Bu sebeple ben ilk bakışta “Talisman mı Megane Sedan mı” şeklinde bir kuşkuya düşüyorum. Megane’ı sokaklarda yaygın olarak görmeye başlayınca gözümüz alışacak ve modelin çizgileri aklımıza yerleşecek.

Bursa’da bugüne kadar üretilen en şık, en güzel arabanın Clio IV olduğunu düşünüyordum ama artık aynı şeyi Megane Sedan için söylüyorum. İnşallah her yeni projede bir öncekinden daha güzel otomobiller yaparız.

Magane Sedan’ın ön yüzü ve kokpiti Megane HB ile aynı. 8.7 inçlik tablet tarzı dokunmatik bilgi ekranı otomobilin kumanda merkezi konumunda. Head-up Display, şerit takip yardımcısı, otomatik acil durum freni yeniliklerden bazıları. R-LINK multimedia sistemi telefon entegrasyonunda bana göre biraz zayıf kalmıştı. R-LINK 2’de ise gelişmiş bir telefon entegrasyonu var.

Gündüz LED farları, diğer otomobillere olduğu gibi Megane Sedan’a da çok yakışmış. Renault’nun önceki sedan modellerinde olduğu gibi bu model de bagaj hacminde iddialı. 508 litrelik hacim sunuyor.

Aracın boyutları; uzunluk 4,630 metre, aks aralığı 2,711 metre, genişlik (aynalar dahil) 2,058 metre yükseklik ise 1,443 metre. Bunu da Fluence ile karşılaştırdığımızda; uzunluk olarak 10 cm, aks aralığı olarak 8 cm büyümüş ancak yükseklik olarak 4 cm kısalmış durumda.

Yeni Megane Sedan’da 1.5 l’lik dizel 90 ve 110 HP’lik iki versiyonla sunulurken 1.6 l 130 HP’lik seçenek en güçlü dizeli oluşturuyor. Dizel otomatik isteyenler için tek seçenek 110 HP’lik ünite. 1.2 l 130 HP ve 1.6 l 115 HP benzinli motor seçeneklerinde iki farklı otomatik şanzıman sunulacak. 130 HP’lik versiyonda 7 ileri vitesli çift kavramalı ve 115 HP’lik versiyonda ise sürekli değişken oranlı CVT alınabilecek.

Türk işçisinin, Türk mühendisinin elinden çıkan Megane Sedan, dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.