Özgür Blogger

Metro

AKP’nin ilk iktidar döneminde şöyle bir geyik vardı: “AKP, kadrolaşıyor, çevresine yediriyor ama belediyeciliği iyi yapıyor”. Kısacası yaptıkları hizmetler “yesin ama çalışsın” felsefesini benimsemişler tarafından övülüyordu. Ben ise “yemeden çalışmanın” daha iyi olduğunu düşünsem de “en azından vatandaşa hizmet gidiyormuş demek” diyordum. Yani AKP belediyelerini bu kadar övenlerin bir bildiği vardır herhalde diye düşünüyordum.

Yıllarca büyükşehir ve tüm ilçe belediyeleri CHP’li olan İzmir’de yaşadıktan sonra AKP’li Bursa’nın CHP’li bir ilçesine taşındım. Yılbaşında da DSP’li bir belediye yönetiminde olan Eskişehir’in şehircilik anlayışını gördükten sonra kararımı verdim: AKP’li belediyeler hem kadrolaşıyorlar, hem yiyorlar, hem çevrelerine yediriyorlar ve en kötüsü de hizmet falan vermiyorlar.

Bursa’da ilk yaşamaya başladığımızda Nilüfer’deki geniş caddelerin, otoparklı ve ayrık binaların, sitelerin büyüsüne kapılmışız meğer. Bu görüntüler de Bursa’nın tamamında değil, sadece Nilüfer’de varmış meğer. Büyükşehir belediyesinden aldığımız hizmetler rezalet. Ulaşım ve altyapı buna iki örnek. Bunun ayrıntısını başka bir yazıda yazarım. Çünkü asıl konuya hala gelemedim.

Şu anda Bursa metrosunun ikinci etabı kapsamında Mudanya yolunda mevcut hat uzatılıyor. Yani şu anda Organize Sanayi Bölgesi önünde sona eren hat uzatılarak Geçit’e ulaştırılacak. Yasin’le (Işık) geçen gün konuştuk; önümüzde inşaatı devam eden metro hattının nereye sapacağını, istasyonlarının nerede olacağını, adlarının ne olacağını, vb. hiçbir bir şeyini bilmiyoruz. İnternette uzunca bir süre aradık, hiçbir şey yok. Yani kamuoyundan saklanıyor.

Bursa’da yerel medya da göstermelik. Şimdi sorsan bilmemkaç gazetesi, bilmemkaç televizyon kanalı, radyosu var derler ama bu metronun nereden geçeceğini kimse sormamış belediyeye. Hiçbirinin sitesinde yok.

izmir-metro-logo

İzmir’de durum nasıl diye düşünerek İzmir metrosunun sitesine (www.izmirmetro.com.tr) göz attım. Sitede bir sürü güzel bilgi var. Özellikle “Mevcut Durum ve Geleceğe Yönelik Projeler” başlıklı kitapçıkta istemediğiniz kadar bilgi var.

Kitapçığın 4. sayfasında ileride yapılacak etapların bile planları mevcut. Bir Balçovalı olarak 4. etabı merak ediyordum; istasyonların nerede olacağı, adlarının ne olacağı vb. bilgiler arasında mevcut. Muhtemelen bu etap 2020’den önce hizmete girmez ama şimdiden bu bilgilerin paylaşılması güzel bir şey. Bir nevi görev zaten.

Sitedeki video İBB’nin diğer videoları gibi gaz verici: http://www.izmirmetro.com.tr/TanitimFilmi/6

Burada iyi örneğin İzmir olması güzel ama kötü örneğin de Bursa olması beni çok üzüyor. Gerçi kaç dönemdir AKP’li belediyeyi başında tutarak Bursa halkı bu muameleyi hak ediyor tabii.

Yasin Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne metro güzergahının saklı tutulması konusunda bir mail gönderdi. Bakalım yanıt alabilecek mi? Yanıt gelirse buraya yorum olarak yazmasını rica ediyorum.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.