Özgür Blogger

Balçova’nın İsmi Nereden Geliyor

Anadolu’da ve özellikle Ege’de her yörenin olduğu gibi Balçova’nın da bir antik ismi var: Agamemnon. Bu isim Truva filminden tanıdık gelebilir. Agamemnon, Yunan mitolojisinde Miken Kralı, Sparta Kralı Menelaos’un büyük kardeşi, orduları Truva (Troya) savaşına götüren kumandan.

Peki Balçova ismi nereden geliyor? Bununla ilgili farklı teoriler Balçova Belediyesi’nin sitesinde bulunuyor.

1339152000_bal3

Balçova’nın isminin nereden geldiği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bu konuda tarihçilerin belli başlı görüşleri şunlardır:

 

Balçıkova
Kimi tarihçilere göre Jeotermal sularıyla ünlü bölgede balçıkla (çamur) dolu bir havza oluşmuştur. Bu nedenle Ayesefit olarak adı geçen yöreye önce Balçık Havı sonra Balçıkova ismi verilmiş bu isim günümüze Balçova olarak aktarılmıştır.

 

Balova
Bu görüşe göre yörede vaktiyle bal üretiminin fazla olması nedeniyle halk arasında Balova olarak adlandırılmış. Bu isminde günümüze Balçova olarak değişerek geldiği söylenmektedir.

 

Balçova
Diğer bir görüşe göre Balçova ismi Farsça bir terimdir ve ismi hiç değişmeden günümüze kadar gelmiştir. “Renkli Bir Yaşam Bölgesi” anlamına gelen Balçova ismi şu şekilde oluşmuştur. BAL Farsça’da kol, kuvvet, en güzel görünüm anlamındadır. ÇO, ise renk anlamına gelmektedir. VA ise burada bağlaç ve çoğaltıcı durumdadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.