Özgür Blogger

Kutlu Doğum Haftası Yönetmeliği

Sevgili Ceren’in görevi gereği takip ettiği Resmi Gazete’den aldığı, basında şu ana kadar hiç yer almayan bir bilgi var. Ceren konuk yazarlık yapmayı kabul etti ve kendisi bizzat konuyu yazıya döktü:

İşim gereği olarak Resmi Gazete’yi günlük olarak takip ederim. Geçtiğimiz hafta, işlerimin yoğunluğundan dolayı biraz gecikerek inceledim. 13 Şubat 2010 tarihli Resmi Gazete’de okuduğum bilgiyi, Özgür arkadaşım vesilesiyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Kutlu Doğum Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını Kutlama Yönetmeliği” TBMM’de kabul edilerek, yürürlüğe girdi. Her yıl 14–20 Nisan arası Kutlu Doğum Haftası, 01–07 Ekim tarihleri Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanacak.

Mevcut Mevzuat’ta Şubat ayına kadar bulunan “hafta kutlama” yönetmelikleri; Orman Haftası ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği, Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği, Kütüphane Haftasını Kutlama Yönetmeliği’ydi. Diğer “haftaların” mevzuatta yeri bulunmamaktadır.

Ülkemizde aslında çok sayıda “hafta kutlaması” yapılmakta, fakat ne yazık ki diğer haftaların; Atatürk Haftası, İnsan Hakları Haftası, Kızılay Haftası, Yaslılara Saygı Haftası, Yeşilay Haftası’nın vb. arkasında, yönetmelikle desteklenmek gibi bir güç yok!!!

Yönetmelikler, ilgili bakanlıklarca yürütülür. Buradan hareketle, Milli Eğitim Bakanlığı da “Atatürk Haftası Kutlama Yönetmeliği” veya Sağlık Bakanlığı “Yeşilay, Kızılay Haftası Kutlama Yönetmeliği” vb. oluşturup, yürürlüğe sokmalı ki tüm önemli haftalarımızın nasıl ve hangi etkinliklerle kutlanacağı belli olmalı. Önemli değerlerimize aynı oranda sahip çıkmalı, korumalıyız. Ve böylece hiçbirisi diğerinden daha önemli gösterilmez.

Ayrıca Mevzuat içeriğimizde güncelleme olması gerektiğine inanıyorum; şöyle ki 11 Haziran’ı takip eden Pazar günü “Toprak Bayramı”. Fakat ya hiç kutlanmıyor ya da ilgili yetkililer bu bayrama hiç önem vermiyor çünkü gerek TV’de gerekse yazılı basında hiç yer aldığını hatırlamıyorum. Bu yazıyı hazırlamak için yaptığım araştırmada karşıma çıktı. Anneler günü, Babalar günü veya Sevgililer günü kanun veya yönetmeliklerde resmi olarak yer almamasına rağmen her yerde reklamları, haberleri hatta ana haber bültenlerin deki yerleri ile gözümüze giriyor. Asla karşı değilim yanlış anlaşılmasın. :) Sevgililer gününde o güne özel bir şey görmezsem, olay çıkaracak kadar bu özel günlerin kölesi olmuş biriyim. :) Fakat milli zenginliklerimize, değerlerimize, kültürümüze de aynı oranda sahip çıkmak gerektiğine inanıyorum. Ülke olarak, hükümet, medya, vatandaş olarak Sevgililer günü “Toprak Bayramı”ndan çooookkkk daha önemli…
O zaman neden GDO’lu veya hormonlu ithal ürünlere bu kadar ses çıkarıyoruz ki ???

Neyse nereden başladık nereden son buldu… Herkese iyi günler…

Ceren POLAT

resmi_gazete

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.