Özgür Blogger

Tripy Deneyimim

Paylaşımlı elektrikli bisiklet sistemi Tripy’yi bugün ilk kez denedim.

Tripy, bir istasyonsuz paylaşımlı elektrikli bisiklet sistemi. Martı ve diğer scooter kiralama firmalarından bildiğimiz benzer bir modeli var. Uygulamadan yakınınızdaki araçları buluyorsunuz, uygulama üzerinden kullanımı başlatıyorsunuz ve gideceğiniz yere vardığınızda uygulama üzerinden sürüşü bitiriyorsunuz. Tripy’nin farkı; kullanılan araç elektrikli bisiklet.

Denemek için bir ihtiyaç doğmasını bekliyordum. Bugün o ihtiyaç doğdu. En yakınımdaki bisiklet 200 metre mesafedeydi. Bisiklete doğru yürürken uygulamadaki cüzdana bakiye yükledim. Bisikleti çok hızlı şekilde aktifleştirdim ve kullanmaya başladım. Selesi rahat, kullanımı konforlu. Elektrikli bisikletlere alışık kişiler için bir alışma süreci yok. Daha önce elektrikli bisiklet kullanmamış kişiler o klasik büyülenme duygusunu yaşayabilirler. Ama herhangi bir kimsenin hayatında ilk sürdüğü elektrikli bisikletin böyle bir bisiklet olmasına üzülürüm.

Rotamda Balçova Termal Otel’den İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne tırmanış vardı. Her elektrikli bisikletin yapması gerektiği gibi Tripy bisiklet de beni bu yokuştan kolayca yukarı taşıdı. Üniversitenin karşısında diğer paylaşımlı araçların bırakılmış olduğu bir alana bisikleti bıraktım. Uygulama üzerinden sürüşü sonlandırmak da çok hızlı ve kolay oldu.

Uygulamada yazana göre 2.99 TL açılış ücreti var. Sürüşteki her dakika için 3.90 TL ödüyorsunuz. (Mart 2024 fiyatları) Benim sürüşüm tam olarak 9 dakika 3 saniye sürdü. Bu durumda benden 9 dakika ücreti mi alacak yoksa 10 dakikaya mı yuvarlayacak diye merak ettim. Hesabıma göre tam sürüş süresinin karşılığı tahsil edilmiş. Yani 9 dakika 3 saniyelik ücret alınmış. Böyle detaylı hesap yapılması, müşteri aleyhine yuvarlama yapılmaması güzel.

Sürüş özetimde “Engellenen CO2 miktarı” karşısında 0.0 kg yazmasına üzüldüm. Aynı yolu otomobille gitseydim hiç CO2 salımı olmayacak mıydı yani? Bu arada otomobillerin ve motosikletlerin gaz salımları kilogram ile değil, gram ile ölçülür. Malum gaz ya bu, hafif yani. Tripy geliştiricileri bu bisikletle kaç kilometre sürmemizi bekliyorlar da kilogram seviyesinde bir gaz salımına engel olmamızı bekliyorlar? Bu konuda biraz cahil çevrecilik yapmışlar.

Ben kullanmamış olsam da bisikletin önündeki genişçe sepet elinizdeki eşyaları koyabilmeniz için gayet uygun. Bunun dışında bir de telefon tutucu var. Ben kirli olduğu için onu da kullanmadım ama gerektiğinde kullanılabilir. Bana göre bu bisikletlerin en büyük eksiği ayna. Bir dikiz aynası olsaydı, arkamızda araç olup olmadığını her an görebiliyor olsaydık sürüşler çok daha güvenli olurdu.

Fakir Foturafçı’nın Tripy bisikletlerle ilgili 5 dakikalık detaylı incelemesini de izlemenizi tavsiye ederim:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.