Özgür Blogger

Balçova ve Narlıdere’ye Metro Geliyor

Her Balçovalı gibi benim hayatımın da önemli bir kısmı Üçkuyular Pazaryeri’nin önündeki (bugün pazaryeri yerine İstinye Park AVM var) otobüs duraklarında otobüs beklemekle geçti. Hafızamda farklı zamanlarda otobüs beklediğim sayısız görsel var. 40 derece güneşin altında, sağanak yağmurda, gecenin bir yarısı soğukta titrerken, sinirli bir köpek tarafından kovalanırken…

İzmir’in merkezinden batı yönünde ilerlerken Üçkuyular’a kolayca ulaşmanız için birçok seçenek vardır ama Üçkuyular’da, yani Fahrettin Altay Meydanı’nda aktarma yaparken takılırsınız çünkü bu noktadan sonra toplu ulaşım seçenekleri azdır. İşte o yüzden bu durak günün her saati kalabalıktır. Bazen bomboş bir otobüs gelir ama durak o kadar kalabalıktır ki duraktaki herkes binemez.

Nice belediye başkanı geldi geçti, sahil şeridi boyunca Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe ilçeleri hep üvey evlat olarak kaldı. Bu F. Altay’a kolayca gelip buradan sonra devam edememe durumu çocukluğumdan beri hiç değişmedi, hep böyleydi. Ancak bu durum değişiyor.

Kentin doğu – batı aksında çalışan metro hattı batı yönünde Balçova ve Narlıdere’ye uzuyor. Balçova’da zaten sorunlu olan ulaşım 2018 ortasında başlayan metro yapım çalışmaları nedeniyle daha da sorunlu hale gelmişti. Kiri, gürültüsü ve sebep olduğu trafik sıkışıklığıyla altı yıldır metro çalışmalarının bitmesini bekliyoruz. Nihayet o şanlı tarih geldi çattı. Çalışmalara başlarken hattın 2022 sonunda hizmete açılacağı söylenmişti. 14 ay gecikmeli olarak, 24 Şubat 2024’te açılıyor.

Açılış, Balçova Metro İstasyonu’nda Haluk Levent konseriyle yapılacak.

Mahallemden yerin altına girerek, trafik derdi olmadan İzmir’in birçok yerine hızlı şekilde ulaşabilme fikri beni heyecanlandırıyor. Yıllardır kurduğum bir hayal gerçek oluyor.

Raylı ulaşım sistemleri şehir içi ulaşımda medeniyetin karşılığı gerçekten. Bizimkiler gibi sıkışık, düzensiz, kimsenin kurallara uymadığı şehirlerde raylı ulaşım daha bir değerli oluyor. İnsan hayatındaki etkisi daha iyi hissediliyor. Çünkü alternatifi her zaman çile.

Sadece kendim için seviniyorum sanılmasın. Ailem, komşularım, DEÜ Tıp Fakültesi öğrencileri, personeli, DEÜTF Hastanesi’ne gelen hastalar, İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ve personeli, Balçova’daki AVM’lere ulaşmak isteyenler, bu AVM’lerde çalışan yüzlerce emekçi, İnciraltı veya Sahilevleri’nde sahil havası almak isteyenler, Balçova Teleferik’te veya Terapi Ormanı’nda dağ havası almak isteyenler… Bu metro hattı sayesinde hayatı az ya da çok kolaylaşacak olan herkes için mutlu oluyorum.

Yıllar sonrasına arşiv olarak kalması için İBB Başkanı Tunç Soyer’in söylediklerini buraya alıyorum:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehri demir ağlarla örmeye devam ediyor. Başkan Tunç Soyer çalışmaların son hızıyla devam ettiği Narlıdere Metrosu’nun istasyonlarını inceledi. Şehitlik, Çağdaş ve Güzel Sanatlar duraklarındaki çalışmalar hakkında bilgi alan Soyer, “Kimsenin kuşkusu olmasın metroyu vadettiğimiz tarihte hep beraber açacağız” dedi.
 
Kentteki tüm metro yatırımlarını kendi imkanlarıyla yapan tek yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Evka-3 ile Narlıdere’yi birbirine bağlayacak Narlıdere Metrosu’nda geri sayıma geçti. Hem istasyon hem de peyzaj çalışmalarının devam ettiği Narlıdere Metrosu’nda açılışa sayılı günler kaldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Şehitlik, Çağdaş ve Güzel Sanatlar istasyonlarına inerek incelemelerde bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon’un da bulunduğu incelemede Başkan Soyer son durum hakkında bilgi aldı.
 
Soyer: “Vadettiğimiz tarihte hep beraber açacağız”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok hummalı çalışma derler ya, aynen öyle. Gün sayıyoruz, çok az kaldı. Şubat ayında Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığımız, işletmeyi test etmek üzere İzmir Metro A.Ş.’ye devredecek. Bu istasyona yürüyen merdivenle indik, bu bile başlı başına bir heyecan. Hayalini kurduğumuz bir şeydi ve nihayet gerçekleşti. Çok kısa bir süre sonra da İzmirlileri Narlıdere Metrosu ile taşımaya başlayacağız. Şehir üstündeki bu güzergahta trafik rahatlayacak, insanlar çok daha konforlu ve ucuz seyahat edecek. Otobüs güzergahlarındaki yoğunluğun kalkması, aynı zamanda insanların şehirde nefes almasını sağlayacak. Her bir istasyon etrafında parklar, peyzajlar tamamlanıyor. Büyük bir heyecanla son rötuşları yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, yetişecek. Bütün arkadaşlarıma minnettarım, gurur duyuyorum. Metroyu vadettiğimiz tarihte hep beraber açacağız” dedi.
 
“Metro üstleri rekreasyon alanları olacak”
Metro istasyon girişlerinin İzmir’e yakışır güzellikle tasarlandığını ifade eden Başkan Soyer, “Kent, oturma gruplarıyla, mobilyalarıyla, yeşiliyle, herkesin gözünü okşayacak rekreasyon alanları kazanacak. Dolayısıyla bir yandan toplu ulaşımı modernleştirmiş oluyoruz, bir yandan da üstünde kentli için nefes alınacak alanlar yaratmış oluyoruz” dedi.
 
7 istasyondan oluşuyor
Evka-3’ten başlayıp Fahrettin Altay’da sona eren mevcut hattın devamı olacak hat üzerinde sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alacak. Tünel çalışmaları ile ray döşeme işleri tamamlandı. Toplam 14,5 kilometre tünel açıldı. Hat içinde ve istasyonlarda elektromekanik işler sürüyor. Hat işletmeye açıldığında, günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki ayrı otopark da yapılıyor. 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.