Özgür Blogger

Otuzlu Yaşlarınızla İlgili Duyacağınız 11 Pişmanlık

Kaynak: Business Insider
Çeviri: Özgür Aksoy

Bir şeyi yaşayıp görmüş kişilerden öğrenmekten daha iyi bir yol olabilir mi? 30’lu yaşlar denen heyecanlı yolculuğun başında da olsanız, sonlarına yaklaşmış da olsanız bu tecrübelerden bir şeyler çıkarabilirsiniz.

1. Gereklilikler (Yapmalısın/Etmelisin)

30’larınızda hiç olmadığı kadar sosyal-toplumsal baskı hissedersiniz ama bu “yapmalısın/etmelisin”ler sizi durdurmamalı. Devamlı olarak bir ev sahibi olmak, çocuk yapmak, evlenmek veya macerasız bir kariyer yapma konusunda kafa yoruyor olabilirsiniz.

Bütün bu beklentileri unutun ve hayatınızı sizi en mutlu edecek şekilde yaşayın. Sırf hayatınız belirlenmiş standarttan uzaklaşıyor diye bunu bir başarısızlık olarak görmeyin. Yaşayacak sadece bir hayatınız var, kendi bildiğiniz gibi yaşayın.

2. Anne-babanızla zaman geçirmemek

Birçok insanın 30’larıyla ilgili duyduğu yaygın bir pişmanlık; hazır size aktif olarak eşlik edebilecek yaştalarken ebeveynlerinizle zaman geçirmemek. Bir yürüyüşe çıkmak, seyahat etmek ve hatta sohbet etmek bile anneniz, babanızın ileri yaşlarında daha zor hale gelebilir.

3. İşi her şeyden önde tutmak

30’lu yaşlarınızla ilgili aklınızda bulundurmanız gereken bir şey: Eğer işinizi her şeyin önünde tutarsanız, pişman olacaksınız. Sevdiğiniz insanlarla zaman geçirin, çünkü bunlar paranın veya hayat standardınızı yükseltmenin bile size sağlayamayacağı değerli zamanlardır.

alessandro_valli

İşinizi her şeyin önüne koyuyorsanız pişman olacaksınız. (Fotoğraf: Alessandro Valli)

4. Olumsuzluk üzerine zaman harcamak

O negatif insanların 30’lu yaşlarda ortadan kaybolacağını düşünmüştünüz. Hayır, çevrenizde hala birkaç tane var. Zamanınızı onlarla harcamayın. Kendinizle ilgili rahatsız olmanıza neden olan kişileri belirleyin ve onlarla olan ilişkinizi tekrar değerlendirin.

5. 30’lu yaşları gençlik olarak görmemek

“Bunun için çok yaşlıyım!”, 30’larınızda sık kullandığınız bir cümle olabilir. Aslında değilsiniz! Eminim ki 50’lerinde ve 60’larındaki kişiler de buna katılacaklardır. Hani 20’lerinizde dünya sizin oyun alanınızdı ya, hala öyle. Bu şansı kullanın, gençliğinizin tadını çıkararak yaşayın, hayatın tadını çıkarın ve içinizdeki o çocuğu asla kaybetmeyin.

6. Kendinizi ilk sıraya koymamak

Belki kendiniz dışında herkesi en başta tutuyorsunuz. Bunu hemen bırakın! Şunu bilin ki kendinizi her şeyin önüne koyarsanız diğer her şey yerli yerine oturacaktır. Kendi ihtiyaçlarınızı önceliklendirmek sizi mutlu biri yapar, bu da daha iyi ilişkiler olarak geri döner. Kazan-kazan durumu.

Kendinize iyi bakarsanız, 30’larınızdan kalan daha az pişmanlığınız olur. Ya hayatınızın merkezindeki kişi? Eğer kendi ihtiyaçlarınıza aynı derece eğilip kendi rüyalarınızı da aynı derece kovalarsanız muhtemelen o kadar da pişmanlık duymayacaksınız.

otuzlu_yaslar

7. Vücudunuza daha iyi bakmamak

Aslında bu bir paradoks: Hem bazı şeyler için yaşlı olduğunuzu düşünüyorsunuz, hem de bir yandan daha genç halinizden kalan fastfoodlu, üşengeç-tembel alışkanlıklarınızı koruyorsunuz. Bu alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil ama vücudunuza özen göstermeye hemen başlayın yoksa bir bakmışsınız vücudunuz da alışkanlıklarınıza göre şekillenmiş.

8. Şansları değerlendirmemek

Belki bu yaşta fazla ihtiyatlı davranıyorsunuz ve bu da daha önce bahsettiğimiz gibi sizi frenliyor. Risksiz oyunu bırakın ve biraz yaşayın.

9. Yeterince biriktirmemek ve yatırım yapmamak

Bu, 30’larından sonraki birçok kişinin yaşadığı çok büyük bir pişmanlık gibi görünüyor. Biriktirmeye erken başlarsanız emekli olacağınız zaman daha rahat olursunuz. Ayrıca 30’larınızda biriktirmeye veya yatırıma başlamazsanız istediğiniz yaşta emekli olamayabilirsiniz.

10. Yeterince seyahat etmemek

Dünya parmaklarınızın ucunda, öyleyse bir seyahat macerasına atılın! Bu konuyu sürüncemede bırakıp devamlı ertelemeyin. Yaşınız ilerledikçe gezmek için zaman yaratmanız zorlaşacak.

11. Diğerlerinin ne düşündüğünü fazla önemsemek

Görünen o ki bu hatayı her yaşta yapıyoruz. Bu gereksiz alışkanlığa 30’lu yaşlarınızda fazla takılmayın. Sizi önemsemeyen insanların ne düşündüğünü önemseyerek zaman ve enerji harcamayın. Sizi önemseyenler zaten sizi olduğunuz gibi kabul ederler.

1 Yorum

  1. gozde

    Çok doğru ve yerinde buldum paylaşımınızi… farkındalık sahibi olmak kolay değil.

    Yanıtla

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.