Özgür Blogger

1 Haziran 2013 Bursa’da Protesto Yürüyüşü

Gezi Parkı protestosuyla başlayıp başbakanın anti-demokratik tavırları nedeniyle bütün Türkiye’ye yayılan protestoların Bursa ayağına katıldık. Sosyal medyadaki yazışmalar toplanmanın Kültürpark’ta olacağını belirtiyordu ama saat olarak 17.00 yazan vardı, 19.00 yazan vardı.

bursa_miting_1

Biz saat 17.30′da Kültürpark’taydık. Ağaçlı bir ortam olduğu için kalabalığın büyüklüğü anlaşılmıyordu ama sonradan fark ettik ki çok büyükmüş. Saat 18.00 gibi Çekirge Caddesi’ne çıkıldı.

Yürüyüş yapılacak olan güzergaha araç sokmamak için orada bulunan trafik polisleri dışında hiçbir yerde üniformalı polis yoktu.

Parti üyeleri (CHP, ÖDP, TKP, İP, vb.) ve diğer örgütlerin (TGB, vb.) üyeleri kendi bayraklarıyla birlikte grup halinde yürüyorken kalabalığın büyük çoğunluğu ise bizim gibi sivil kişilerden oluşuyordu. Zaten hiçbir partinin, örgütün tek başına böyle bir kalabalık toplaması mümkün değil. İnsanlar, eşlerini, çoluk çocuklarını alıp gelmişler. Tabii en büyük kalabalığı öğrencilerin oluşturduğu da çok açıktı. Bu arada, grupta tekbir getirip sloganlara eşlik eden, elleriyle kurt yapan MHP’liler de vardı ama onların elinde herhangi bir bayrak, logo yoktu.

Yol boyunca en popüler sloganlar şunlardı:

  • Hükümet istifa
  • Mustafa Kemal’in askerleriyiz
  • Her yer Taksim, her yer direniş
  • Faşizme karşı omuz omuza
  • Şerefine Tayyip
  • Marşlar

Çekirge Caddesi’ndeki evlerin pencerelerinden, balkonlarından da insanlar bayrak sallayarak alkış tutarak desteklerini gösteriyorlardı. Gerçi bu durum, yürüyüşün başından sonuna her yerde geçerliydi. Bir birahanenin önünden geçerken “Şerefine Tayyip” sloganı öne çıktı. Bir otelin önünden geçerken ise otelde kalmakta olan Asyalı (muhtemelen Japon) turistler dışarı çıkarak her şeyi kaydettiler. Unutmayacakları bir anı oldu. :)

bursa_miting_2

Çekirge Caddesi’ni bitirip Altıparmak Caddesi’ne girdik. Çetinkaya mağazası kepenk indirmiş, önünde iki tane bıyıklı amca tepkisiz bir ifadeyle protestoları izliyorlardı. Çetinkaya’nın AKP yandaşı bir firma olduğunu öğrendim.

Altıparmak Caddesi sıra sıra binalarla dolu dar bir cadde olduğu için sloganlar güzel yankılanıyordu. Caddenin sonuna doğru TEB önünde İstiklal Marşı okundu ve sonra yola devam edildi. O sırada grubun ne ön ucu ne arka ucu görünüyordu. Ben bu konularda uzman değilim ama katılımın 200 binin altında olmadığını düşünüyorum.

Yürüyüşün o kısmına kadar kenarda duranlar da mutlaka bir şekilde destek verirken Zafer Plaza’nın önünde yürüyüşü tepkisiz şekilde izleyen büyükçe bir grup vardı.

Bizim nispeten ön taraflarına geçtiğimiz grup nihayet Heykel’e vardı. Biz de görevimizi tamamlamış olma duygusuyla gruptan çıktık ve kenardan izlemeye başladık. Herhangi bir tepki oluşmaması için Valilik önündeki koruma polisleri binanın arka tarafına alındı. Bu sırada Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de geldi. Burada da sloganlar tam gaz devam etti.

Bir süre sonra biz oradan ayrıldık, ters yönde yürümeye başladık. Bu arada Kültürpark’ta saat 19.00′da toplanmış olan gruplar ancak geliyordu. Grubun en sonunda TMMOB yer alıyordu. TMMOB’nin arkasından trafik polisleri araçlar için yolu açıyorlardı.

Oradan Kültürpark’a dönerek dağıldık. Protestolar Heykel’de daha ne kadar ve ne şekilde devam etti bilmiyorum.

Notlar

  • Hem yaş itibariyle, hem neslimizin özellikleri nedeniyle ben mitinglere, yürüyüşlere, protestolara aşina değilim. Daha önce Cumhuriyet Mitingi’ne katılmıştım. O da aynı bugünlerde her yerde yapılan protestolar gibi “kimsenin organize etmediği ve her kesimden insanın katıldığı” mitinglerdi. Belli bir örgüte ait olmayan, halkın kendiliğinden organize olduğu eylemleri seviyorum.
  • Bursa büyük bir kent ama hükümete muhalefet anlamında bir İstanbul, bir İzmir, bir Antalya, bir Eskişehir değil. Dünkü protestonun kalabalık olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar kalabalık olacağını tahmin etmiyordum. Bursa’da yaşıyor olmaktan da gurur duydum. Kültürpark’tan Heykel’e yürüyüp saatlerce “Hükümet İstifa” ve “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” diye yeri göğü inleten tüm Bursalıların ellerinden, gözlerinden öperim.
  • Protesto bugün (2 Haziran pazar) saat FSM Bulvarı’nda devam edecekmiş. 19.00′da Acıbadem önünde buluşulacakmış. Biz gideceğiz.

1 Yorum

  1. Pingback: 2 Haziran 2013 Nilüfer’de Protesto Yürüyüşü | Özgür Blogger

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.