Özgür Blogger

“Türk Milleti” İfadesi

Anayasadan “Türk milleti” ifadesinin çıkarılmasına karşıyım. Çünkü burada Türk milleti bir ırkı değil, bir milleti, topluluğu ifade ediyor. Çokkültürlülük konusunda gelişmiş ülkelerdeki azınlıklara bakıyoruz; kendilerini vatandaşı oldukları ülkelerinde ismiyle anmaktan rahatsız olmuyorlar. Mesela Avustralya’daki Türkler kendilerine “Avustralyalı Türkler” diyorlar. Filmlerde görüyoruz; “zenci” ve “siyah” sözcükleri aşağılayıcı bulunduğu için “African American” veya kısaca “Afro American” deniyor. Bence yerinde bir ifade. Aslı Afrikalı olan bir Amerikalıyı karşılıyor. Aynı şekilde “Türk Kürt”, “Türkiyeli Kürt” ya da “Türkiye Kürdü” demek neden Kürtleri tatmin etmiyor ki? Irak’ta da Kürt var onlara da “Iraklı Kürt” ya da “Irak Kürdü” denebilir.

İstanbullu Rumlar, İzmirli Rumlar, Trabzonlu Rumlar, kendilerini bu şekilde tanımlamaktan rahatsız değiller örneğin. Zaten adı “Türkiye Cumhuriyeti” olan bir ülkede yaşayıp “Türkçe” konuşup sadece anayasadaki Türk milleti ifadesinden rahatsız olan bir vatandaşın düşüncelerini anlamakta zorlanırım.

Konunun bir diğer yanı da Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” tanımlaması. Eğer azınlık mensubu vatandaş Atatürk ilkelerini benimsemişse dolaylı yoldan bu cümledeki tanıma kendisini de dahil etmekte zorlanmamalıdır. Dedeleri, nineleri de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna katkı koymuşlardır mutlaka. Atatürk, kimseyi dışarıda bırakmamış. Türk milleti derken bir ırktan değil, bir ülkenin vatandaşlarından bahsedildiği çok açık.

turkiye

Son olarak ben de kendi Türk tanımımı yapmak istiyorum:
* TC vatandaşı olan veya olmak isteyen,
* Türkçe konuşan,
* “Ben Türküm” diyen herkes Türktür.

Türkçe konuşmamakta direnen kişiye de Türk diyemem, kimse kusura bakmasın. Sıklıkla belirttiğim gibi bir topluluğu millet yapan ilk şey aynı dili konuşmalarıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.