Özgür Blogger

Sporun Kaydını Tutmak

Çok eskiden beri, GPS teknolojisi bireylerin kullanımına sunulduğundan beri, spor aktivitelerimi kaydediyorum. Sanırım bu konuda Türkiye’de en deneyimli ve en istikrarlı kişilerden biriyim. İlk aktivite kaydımı tam 11 yıl önce bugün yani 19 Eylül 2011’de Bursa’da yapmıştım.

Spor aktivitelerini kayda almak insanı motive ediyor. Bu benim için de böyle, birçok kişi için de böyle. Ölçmek, istatistikleri takip etmek, ilerleme kaydettiğini görmek… En hızlı yüzmemi, en uzun bisiklet sürüşümü, bugüne kadar toplam kaç kilometre yürüdüğümü bilmem gerekiyor. Kayakta yıldan yıla hızlanıyor muyum yoksa yerimde mi sayıyorum? Bunları bilmeden spor yapmanın bir anlamı yok. Keşke bu teknolojiler daha küçük yaşımdayken icat olsaydı da gerçekten mesela bugüne kadar kaç kilometre yüzdüğümü bilseydim diye düşünmeden edemiyorum. Çocukken bütün günü denizde geçirirdim çünkü. Acaba bu yaşımda çocukken yüzdüğüm kadar yüzüyor muyum? Asla bilemeyeceğim. :)

Bu 11 yıla bakacak olursak;

  • 19.09.2011’den itibaren 350 farklı günde 443 spor aktivitesi kaydetmişim.
  • 443 aktiviteden 298’i bisiklet sürüşü, 81’i yürüyüş, 51’i yüzme. 7 farklı spor türünde aktivite gerçekleştirmişim.
  • Toplamda 511 saatte 7020 kilometre katetmişim.
  • Bunun 2395 kilometresini 2021 yılında, 2850 kilometresini 2022’nin ilk 9 ayında yapmışım. Yani yıllara göre aktivite seviyem artıyor.
  • Aktivitelerimin %50’sini pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri, %50’sini cuma, cumartesi, pazar günleri gerçekleştirmişim.

Yıllara ve aylara göre katettiğim mesafeler:

Eğer spor yapma konusunda kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız Strava uygulamasını şiddetle tavsiye ederim.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.