Özgür Blogger

2017 Değerlendirmesi ve 2018 Hedefleri

Bir yılın daha sonu geliyor. İstediğimiz seviyede memnun olmadığımız hayatlarımızı daha mutlu sürdürmek için muhasebelere girme ve yeni yıl için hedefler koyma vakti. Tabi her şeyiyle hayatlarından memnun olup böyle şeylere ihtiyaç duymayanlar da olabilir ama herhalde çok küçük bir grubu oluşturuyorlardır.

depositphotos_37842077-stock-photo-new-year-goals

Araştırmalar gösteriyor ki yetişkinlerin yarısı kendilerine yeni yıl hedefleri belirliyor. Ancak aynı yetişkinlerin sadece %10’u hedeflediklerinin yalnızca bir kısmını gerçekleştirebiliyorlar. Bunun temel sebebi, belirlenen hedeflerin yaşam tarzını değiştirmeye yönelik “büyük” hedefler olması. Cem Yılmaz’ın yıllar önceki bir yılbaşı gösterisinde bu konuda söylediği, hiç unutmadığım doğru bazı sözleri var. (İzlemeye 1:25’ten başlayın.)

“Dünya barışı, sevgi ve esenlik istiyorum.” Lan biraz hedefini küçült. 35 senedir aynı şeyi istiyorsun, olmuyor işte. Yani yeni yılda küçük bir şey iste. “O vitrindeki kırmızı kazağı kesin alacağım 2000’de”. Biraz daralttığın zaman çok rahat bir şekilde  mutluluğu yakalayabilirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edineceğim” zor bir hedeftir çünkü alışkanlıkları değiştirmek zordur. Bunun yerine “her kahvaltıda yediklerim arasında peynir ve yumurta mutlaka olacak” ve “akşam 7’den sonra hiçbir şey yemeyeceğim” gibi daha küçük hedefler koymak daha mantıklı.

Bir diğer kolaylaştırıcı yöntem de “oyunlaştırma”. Koyduğunuz hedefi takip altında tutup buna göre bir motivasyon oluşturabilirsiniz. Örneğin “yeni yılda düzenli kitap okuma alışkanlığı edineceğim” demek yerine “her hafta en az 200 sayfa okuyacağım” dediğinizde hedefinizi tutturmak için kitap okumayı öncelikleriniz arasına almanız daha kolay olur. Çünkü bu konu sizin için aynı zamanda bir oyun haline gelir.

yeni-yil-hedefleri-nasil-gerceklestirilir

Ben hedef belirleme konusunda fena sayılmam. Ölçülebilir, ulaşılabilir hedefler belirlediğimi düşünüyorum ve bu şekilde de hepsini olmasa bile hedeflerimin bazılarını gerçekleştirdiğimi görüyorum. Önce 2017 için koyduğum hedeflere bir bakayım.

2017

Sezon boyunca en az 6 kere kaymaya gideceğim. – Gerçekleşti

Uludağ’daki tüm pistleri hiç düşmeden tamamlar seviyeye geleceğim. – Gerçekleşti

Rüzgar sörfü eğitimi alacağım. – Gerçekleşmedi. Bu hedefi yıllardır her yıl alıyorum ama bu yıl da yapamadım. 2018’e devir.

Deniz ve kayak sezonları dışında haftanın en az 2 günü spor salonuna gideceğim. – Gerçekleşmedi. Bu konuyu biraz deşmek lazım. Ben işten çıktığımda spor yapmaya üşenmediğimi ama spor salonuna gitmeye üşendiğimi fark ettim. Yani yürüyüşe çıkmak, bisiklete binmek, bunları yapabiliyorum ama spor salonuna gitme disiplinini edinemiyorum. Bunda ana sebep spor salonlarının genelde basık ve kalabalık yerler olması, spor denince benim gözümde açık mekanlar, ferah ortamlar canlanıyor olması olabilir.

En az 1 bisiklet turuna katılacağım. – Gerçekleşti

En az 4 doğa yürüyüşüne katılacağım. – Gerçekleşti

Fenerbahçemizin en az 2 basketbol maçına gideceğim. – Gerçekleşti

Haftada en fazla bir tatlı yiyeceğim. – Gerçekleşmedi. Yılın ilk yarısında başardım ama ikinci yarısında disiplini koruyamadım.

2016’ya kıyasla daha az bira içeceğim. (Biranın bir suçu yok da yanında abur cubur yeniyor.) – Gerçekleşti

İş ortamında hayır demeyi öğreneceğim. – Gerçekleşti. Bu hedef, “iş veya özel tüm hayatımda hayır demeyi öğrenme”nin ilk alt hedefiydi. Başardım.

new_year_facebook

Plansız şekilde mesai saatleri dışında çalışmayacağım ve iş telefonumu mesai saatleri dışında devamlı yanımda taşımayacağım. – Gerçekleşti. 2015 ve 2016 iş-özel hayat dengemin -bozulmak ne kelime- yok olduğu iki yıl oldu. Bu yüzden bu hedefi koyarken çok umutlu değildim ama başardım.

Ertesi gün iş varsa en geç saat 11’de yatağa gireceğim. – Gerçekleşmedi.

Her hafta en az 2 yeni film izleyeceğim. – Gerçekleşmedi. Artık diziler de film kalitesinde çekiliyor ve sürükleyici oluyorlar. Dizilere ağırlık verdiğim için bu hedefi tutturamadım. Ama yine de çok film izledim.

Her ay en az 1 kitap okuyacağım. – Gerçekleşmedi. Kitap okuma alışkanlığı olanlar bu hedefe gülüyorlardır muhtelemen ama ben bunu bile tutturamadım. :)

Bloguma her ay en az 1 kere yazacağım. – Gerçekleşmedi. 2018’e devir.

En az 3 konsere gideceğim. – Gerçekleşti

En az 1 kere yurtdışında daha önce görmediğim bir yere gideceğim. – Gerçekleşti

Ailecek eksiksiz, firesiz yurtdışı tatili. – Gerçekleşti. Yıllardır her yılın değişmez hedefiydi, 2017’de gerçekleşti nihayet. :)

İzmir’e gidişlerimin en az %80’inde hem anneanneme, hem babaanneme uğrayacağım. – Gerçekleşti.

En az 1 kere Ankara’ya gideceğim. – Gerçekleşti

planning-for-2018-heres-how-to-set-smart-business-goals

Ve 2018 hedeflerimi belirleyeyim.

2018

Haftanın en az 5 günü spor yapacağım. – Amacım spor aktivitelerimi günlere yayarak sıklaştırmak ve genel olarak “hareketsiz yaşam”dan uzak durmak.

Spor aktivitelerimi kapalı alanlardan çok açık doğal alanlara taşıyacağım.

Rüzgar sörfü eğitimi alacağım. – Çıkmadık candan ümit kesilmez.

Her hafta toplamda en az 20 kilometre yürüyeceğim.

Deniz sezonunda deniz kenarında olduğum her gün en az 30 dk yüzeceğim.

En az 10 kişinin doğum gününde kart göndereceğim. – Aslında ben bunu çok seyrek de olsa yapıyorum ama sıklaştırmak ve çoğaltmak istiyorum. Bu yıl 10 kişi makul bir hedef.

Bloguma her ay en az 1 kere yazacağım.

2017’ye göre daha çok meyve yiyeceğim.

Motosiklet ehliyeti alacağım ve motosiklet dünyasına adım atacağım.

En az 1 bisiklet turuna katılacağım.

Fenerbahçemizin en az 2 basketbol maçına gideceğim.

Haftada en fazla bir tatlı yiyeceğim.

En az 3 konsere gideceğim.

En az 1 kere yurtdışında daha önce görmediğim bir yere gideceğim.

Tüm harcamalarımı kayıt altına alacağım ve günlük zaruri giderler haricindeki giderlerimi en az %25 azaltacağım.

Kahvaltıyı tostla geçiştirmeyi bırakıp kahvaltıda daha sağlıklı şeyler yiyeceğim.

2017 boyunca görüşemediğim en az 10 arkadaşımla görüşeceğim.

Yıl ortasında değerlendirme yaparak bu hedeflerin neresinde olduğuma bakacağım.

 

Şimdiden heyecanlandım. Bir yıl sonra dönüp baktığımda bu hedeflerin hangilerini gerçekleştirebilmiş olacağım acaba… :)

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.