Özgür Blogger

2024 Hedefleri

Yeni bir yılın başlangıcı, yeni alışkanlıklar edinmek ve yeni hedefler belirlemek için temiz sayfa etkisinden yararlanabileceğimiz en uygun dönem. Ben bu etkinin sonucunda 2023 yılındaki hedeflerimi ne kadar gerçekleştirebildiğimi değerlendirdim ama bunu yazıya dökecek zamanı bulamadım. Özetlemek gerekirse; bugüne kadarki en iyi sonuçları almışım bitirdiğimiz 2023’te.

Şimdi ise, yılın ilk gününde 2024 için hedeflerimi belirledim. Bazıları eski hedeflerin güncellemesi iken bazıları da yepyeni hedefler. Bunlar bana özgü, tamamen kişisel konular olmasına karşın sizlere de ilham verir belki diye düşünerek burada paylaşmak istedim.

Beslenme Kazanımlarına Devam

2023 beslenme alışkanlıklarında reform yılıydı benim için. Sade maden suyu hariç tüm şekerli, gazlı içecekleri (kola, meyveli maden suyu, gazoz, buzlu çay, meyve suyu adıyla satılan ama meyve suyu olmayan içecekler, vb.) bıraktım. Kahvaltıda doğal olmayan her şeyi (Nutella vb.) bıraktım. Paketli gıdaları (marketlerde satılan her türlü gofret, kek, bisküvi, vb.) bıraktım. Bıçakla keser gibi kestim. Tatlı, unlu mamuller, cips, hamur işini en alt seviyeye indirdim. Salata, kefir, bitki çayı tüketimimi arttırdım. Fast food çeşitlerini bıraktım diyemem ama çok azalttım. 2023’te en fazla 10 kere fast food yemişimdir. Günde en az 2 litre su tüketme alışkanlığı edindim. İstisnasız her gün meyve yeme alışkanlığı edindim. İçki tüketimimi azalttım. Yazın bira, kışın şarap içiyorum ama önceki yıllara göre çok az. (Zaten şarap diğer içkilere kıyasla en günahsız olanmış. Arttırılabilir.) Laktozsuz sütlü kahve tüketimim arttı ama sordum, zararı yokmuş. Basitçe 2024 hedefim bu kazanımlardan taviz vermeden uygulamaya devam etmek.

Spor ve Egzersiz

2024 yılında bisiklet sürme hedefim: En az 2400 km

2024 yılında yürüyüş hedefim: Günlük rutin içinde her gün en az 6000 adım. Bunun dışında özel olarak yapacağım yürüyüşlerde en az 150 km

2024 yılında yüzme hedefim: En az 5 km

2024 yılında kayak hedefim: En az bir kez kaymaya gitmek

Eddington Sayısı hedefim: 2023 sonunda 32 olan Eddington sayımı 33’e çıkarmak

Gezgin Skoru hedefim: 2023 sonunda 550 olan gezgin skorumu 750’ye çıkarmak

Spor ve hareket etmek deyince benim aklıma sadece açık havada yapılan etkinlikler geliyor. O yüzden havanın elverişsiz olduğu zamanlar için kapalı ortam egzersizlerini de alışkanlık haline getirmem gerekiyor. Hedeflerimden biri de bu.

Yeni spor türü hedefi: Rüzgâr sörfüne başlamak. (Belki 10 yıldır konan ama gerçekleştirilemeyen hedef.)

İzleyici olarak spor etkinliği hedefim: En az iki tanesi Türkiye ligi ve en az üç tanesi Euroleague olmak üzere Fenerbahçe’nin en az 5 maçına gitmek.

Twitter’ı Kullanmamaya Devam Etmek ve Ülke Gündemini En Düşük Seviyede Takip Etmek

2023 yılındaki en büyük başarılarımdan biri 14-28 Mayıs seçimlerinden sonra ülke gündemini takip etmeyi bırakmak oldu. Aslında tabii ki tamamen bırakmak mümkün değil ama günlük siyasi – ideolojik konulardan kendimi tamamen sıyırdım. Sadece ekonomik gündemi takip ediyorum, o da işimde gerektiği kadar.

Bunu büyük oranda Twitter kullanmayı bırakarak başardım. Twitter’ın aşırı siyasi – ideolojik ortamından öğreneceklerimin bana yok denecek kadar az faydası oluyor. Buna karşı çok zamanımı alıyor ve yaşadığım ülke itibariyle her şeyi bilmek beni strese sokuyor. Bu nedenle sağlıklı bir akıl için 2024’te de Twitter’sız hayata devam.

En Az 12 Kitap Okumak

Ben de çoğu kişi gibi kitap okumaya yeterli zamanı ayırmıyorum. Ama benim, klasik “yoğunluk, hayat gailesi” mazereti dışında daha geçerli bir mazeretim var: Ben aslında okumaya zaman ayırıyorum. Makale, blog, e-posta bültenleri gibi şeyleri baya çok okuyorum. Bunlardan da kitaplardan gördüğüm faydaya yakın bir fayda görüyorum. Yine de okuduğum kitap sayısını arttırmak istiyorum.

Önceki yıllarda olduğu gibi hedefim yılda en az 12 kitap okumak. Bugüne kadar bu sayıya hiç ulaşamadım. Örneğin 2023’te 7 kitap bitirdim. Yine de hedef çıtamı düşürmek istemiyorum çünkü ayda bir kitap ulaşamayacağım bir hedef değil.

Kitap hedefimi şu şekilde bölüyorum: Okuyacağım kitapların en az 6 tanesi İngilizce, en az 6 tanesi de Türkçe olacak.

En Az 12 Yazı Yayımlamak

Pandemi zamanı biraz canlansam da son yıllarda yazı yazmayı azalttım ve nihayet 2023 yılında hiç yazı yayımlamadım. Sıfır. Bu kadar zevkle yaptığım bir şeyi neden bıraktığımı kendime de açıklayamıyorum. Düşününce cevap bulamıyorum. Hem de çevremde yazılarımı okumaktan zevk aldığını samimi şekilde belirten birçok insan varken. Neyse, her zamanki gibi ileriye bakalım. 2024 yılı içinde hedefim en az 12 yazı yayımlamak. Birincisini şu anda okuyorsunuz.

En Az İki Yurtdışı Seyahati, En Az Üç Ülke Görmek

Pandemiden sonra 2022 yılında bu hedefi tutturdum ama 2023’te hiç yurtdışına çıkmadım. 2024’te hedef aynı: En az iki yurtdışı seyahati, en az üç ülke görmek. Yunan başbakanın duyurduğu “10 Yunan Adasına Kapıda Vize Uygulaması” hayata geçerse seyahat sayısı çok daha yukarılara tırmanabilir. :)

Kültür & Sanat

Bitirdiğimiz yılda bu konuda iyiydim. Aynı seviyeyi devam ettirsem iyi.

2024’te konser hedefim: En az bir kez

2024’te tiyatro hedefim: En az bir kez

2024’te stand up hedefim: En az üç kez

Bunlar dışında pandemi ve sonrasında izlediğim dizilerin ve filmlerin haddi hesabı yok. Bu tempoyu devam ettirmek istiyorum. 2024’te en az 50 film izlemek şeklinde de kendime hedef koyayım.

Yeni İş

Mevcut işimiz devam ederken yeni bir aile şirketi kurup bambaşka bir sektörde şansımızı denemeye karar verdik. Bu konuda burada detay vermeyeceğim. LinkedIn’de takipleşiyorsak zaten yakında görürsünüz. :) Bu konudaki 2024 hedefim bu yeni şirketi emekletmeye başlamak. Umarım 2025’te de ayağa kalkar ve bebek adımları atmaya başlar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.