Özgür Blogger

Manisa ve Muğla Deplasmanları

Üç kişilik dev taraftar grubumuzla (Zeynep, İlke, ben) Fenerbahçe’mizin İstanbul’daki bazı maçlarının yanı sıra, Ege Bölgesi’ndeki deplasman maçlarına gidiyoruz. Bu yıl şimdilik 19 Kasım 2023’teki Manisa Büyükşehir Belediyespor ve 14 Ocak 2024’teki Çağdaş Bodrumspor maçlarına gittik.

Son dakikada organize olsak da Manisa’daki maçta saha içi koltuklardan yer bulmuştuk. Maçı o koltuklardan izlemek bambaşka bir deneyim ama her maçta saha içi bilet almak ekonomik olarak sürdürülebilir değil.

Tabii deplasman deneyimi maç öncesiyle, maç sonrasıyla bir bütün. Her ne kadar Manisa İzmir’e çok yakın olsa da bir sebep, bir vesile olmayınca gidilmiyor. O yüzden hazır Manisa’ya gitmişken maçtan önce ünlü Manisaspor Kebapçısı’nda Manisa kebabı yemeyi planladık.

Ben buraya ilk ve son kez üniversitede öğrenciyken Seçkin‘in davetiyle gitmiştim. Lezzeti dışında aklımda pek bir şey kalmamış. Yıllardır Seçkin’le hep o günkü Manisa turumuzu tekrar edelim diye konuşuruz ama bir türlü yapamadık.

Kebapçının yeri şehir merkezinde ve çoğu büyük şehrimizdeki gibi Manisa’da da park problemi var. Neyse ki merkezde bir tam otomatik otopark bulduk ve hiç tereddüt etmeden oraya park ettik.

Üzerimizde Fenerbahçe kıyafetlerimizle Manisapor Kebapçısı’na girdik. Tek boş masaya oturmamızdan birkaç saniye sonra televizyonda Fenerbahçe TV’nin açık olduğunu fark ettim. Sonra ekipçe aynı anda duvarda asılı olan imzalı Fenerbahçe forması ile Ali Koç’tan işletmeye yazılmış teşekkür mektubunu gördük. Meğerse emektar Hüseyin Usta koyu bir Fenerbahçeliymiş.

Yaşı sebebiyle artık aktif olarak çalışmayan ama işyerine düzenli olarak gelmeye devam eden Hüseyin Bey, bizi görünce yanımıza geldi, kısa bir muhabbetimiz oldu. Sonra yanımızdan ayrıldı.

Bu yazının konusu yeme içme tavsiyeleri değil ama buraya not düşmemek okuyanlara haksızlık olur: Manisa’da Manisa kebabı yiyeceğiniz yer belli. Bunun istişare edilecek bir yanı bile yok. Muhteşem bir lezzet. Buyurun adres ve telefon: Manisaspor Kebapçısı 1601. Sok. No:16/A-B Şehzadeler Manisa Telefon: 236 232 0720 (Instagram)

Maçı kazandık. :) 💛💙

Çağdaş Bodrumspor ile olan maçtan önce kulübü arayarak saha içi koltuklarla ilgili bilgi aldım. Fiyatları neredeyse Fenerbahçe’nin Euroleague maçlarındaki saha içi koltuk fiyatlarıyla aynı olduğu için vazgeçtik, normal bilet aldık. Sonradan maça gittiğimde gördüm ki saha içi koltukların çoğunu satamamışlar, boş kalmaması için hediye etmişler. Bir şirket kulübünden finans ve pazarlama konularında dernek kulüplerinden çok daha iyi olmasını, arz ile talebin kesiştiği noktayı tutturup maksimum gelir sağlamasını bekliyorsun ama maalesef yapamıyorlar.

Maç Muğla merkezde oynandı. Çağdaş Bodrumspor tüm maçlarını Muğla’da mı oynuyor yoksa sadece bu maç mı orada oynandı bilmiyorum. Yıllardır bir yerlere giderken çok kez Muğla’dan geçtim ama şehrin içini ilk görüşüm oldu. Beklediğimden çok daha şirin, sakin, küçük bir şehir. Vilayet nüfusunun toplamda yüksek olmasının sebebi muhtemelen ilçelerinin büyük birer turizm merkezi olması. Toplam nüfus fazla olduğu için de 2014 yılında Muğla büyükşehir olmuş. Yoksa il merkezi baya küçük. Ağaçlı, yeşil, düzenli caddeler, az katlı yapılar… Az otomobil, az insan… Bayıldım gerçekten.

Şehrin küçüklüğüyle paralel olarak maçın oynandığı salon da küçüktü. Üç tarafı tribün, bir tarafı duvar. Tıpkı Manisa’da olduğu gibi Muğla’da da üzerimizde Fenerbahçe logolu kıyafetlerimizle salona alınmadık. Bu sefer tecrübeli olduğumuz için yanımızda logosuz sarı lacivert kıyafetler götürmüştük. Arabaya dönüp üzerimizi değiştirdik ve sarı lacivert kıyafetlerimizle salona girdik. Deplasman taraftarlarına çektirilen bu eziyete bir çözüm düşündüm, ayrı bir yazı olarak paylaşacağım.

Maçı kazandık. :) 💛💙

Maçtan sonra nerede yemek yiyeceğimizi hiç konuşmamıştık ama Zeynep bizim için düşünüp araştırmış. :) Muğla’nın ünlü kebabı varmış ve pazaryerinin orada Tarihi Muğla Kebapçısında yenirmiş. Şehrin küçüklüğünün avantajını burada yaşadık ve arabayı hiç kıpırdatmadan kebapçıya yürüyerek gittik.

Tarihi Muğla Kebapçısı, “Kemal Baba” olarak da biliniyor ama Kemal Usta 2021’de vefat etmiş, şimdi oğlu Servet Bey mesleği devam ettiriyor. Nasıl bir rastlantıdır ki rahmetli Kemal Usta da koyu bir Fenerbahçeliymiş ve dükkâna vardığınızda bizi ilk olarak Fenerbahçe formalı fotoğrafları karşıladı. :) Hem Manisa’da hem Muğla’da ustaları bilmezken, sadece lezzetli yemek için seçtiğimiz mekanların sahipleri Fenerbahçeli olmalarıyla bilinir çıktı. 💛💙

Servet Bey çok ilgili davrandı sağ olsun, yemeğimizi yerken uzun uzun muhabbet ettik. Burada Muğla kebabı ile ilgili bir şey yazmayacağım çünkü internette çok detaylı bilgi var. Sadece şunu söyleyeyim; aslında kahvaltı olarak yenirmiş, mekân sabah 05.30’da açılıyormuş. Bu yazının konusu yeme içme tavsiyeleri değil ama buraya not düşmemek okuyanlara haksızlık olur: Muğla’da Muğla kebabı yiyeceğiniz yer belli. Buyurun adres: Tarihi Muğla Kebapçısı Pazar Yeri Sk. No:13 Merkez Muğla. (Instagram)

Ataşehir’deki maçların yanında, Ege’deki deplasmanlarında Fenerbahçe’mizi yalnız bırakmamaya devam edeceğiz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.