Özgür Blogger

Bisiklet Güvenliği Rehberi

Yayınlayan: Bicycle Universe

Çeviri: Özgür Aksoy

Bisiklet Güvenliği Rehberi – Trafikte Bisiklet Sürmek

Trafikte Sürüş İpuçları

Bisikletliler olarak, mümkün olduğunca az motorlu taşıt trafiğine sahip, en sakin yolları seçmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu yollar genellikle en keyifli sürüşlere ve az sayıda soruna sahne olur. Ancak ne yazık ki tüm sürüşler arabalardan uzakta yapılamıyor.

İster kırsaldaki sakin sürüşünüzde beklenmedik bir kalabalık olsun, ister cumartesi sabahı grup sürüşünüzden eve dönerken en kısa yolu kullanıyor olun, ister günlük işe gidip gelme gerçeğiniz olsun, trafik her zaman karşılaşabileceğiniz, hazır olmanız gereken bir şeydir.

Görünür Olun

Bu, genel anlamda tüm bisikletlilere verdiğim bir tavsiyedir, ancak otomobil sürücülerinin bisikletlileri fark etme seviyelerinin azaldığı yoğun trafik durumlarında özellikle önemlidir: Görünür olun.

Trafik konisi gibi giyinin demiyorum ama çevrenizle zıtlık oluşturan parlak renkler giymek her zaman iyi bir önlemdir.

Bir arabanın size çarpması durumunda sizin koyu renk giyiyor olmanız sizi hatalı yapmaz ama ben böyle bir şeyin olasılığını mümkün olduğunca azaltmak için kendimi görünür yapmayı tercih ederim.

Yanıp sönen lambaların gündüz de kullanımı önerilir çünkü normalde bisikletlileri görmeyen otomobil sürücülerinin dikkatini çekerek sizi fark etmelerini sağlar. Karanlıkta bu lambaların kullanımı zaten yasal zorunluluktur.

Parlak renkler ve ışıklarla görünür kalmanın yanı sıra, yoldaki konumunuza dikkat edin ve yolun kenarına yapışmaktan kaçının. Çukurlar, tümsekler, mazgallar gibi sayısız tehlikeden kaçınmanın yanı sıra, şeridin ortasına yakın bir doğrultudan gitmeniz sürücülerin arkadan yaklaştıklarında sizi daha çabuk görmelerini sağlar ve sollamaya hazırlanmaları için daha fazla zaman ve alan verir. Tehlikeli şekilde sizinle aynı şeritten geçmeleri konusunda da caydırıcı rol oynar.

Sağ şeridin kenarından içe doğru 60 – 90 cm mesafede sürmenin iyi bir doğrultu olduğunu düşünüyorum, burada hayali bir bisiklet şeridi olduğunu varsayarak sürüyorum.

Bir Araba Gibi Davranın

Trafikte bisiklet sürmenin bir parçası öngörülebilir ve koruyucu şekilde seyretmektir, aynen bir araba kullanır gibi. Yol kenarından yola doğru ani çıkışlar yapmayın veya trafikte makas atarak ilerlemeyin. Bir otomobilin seyrettiği şeride ani ve beklenmedik girişler otomobil sürücüsü tarafında anlık panik karar vermeye yol açar ve hatta olay size çarpmaya kadar gidebilir.

Bir DUR tabelasına veya kırmızı ışığa yaklaşırken veya yavaş bir trafik içinde sürerken sanki bir arabaymışsınız gibi şeridin ortasına konumlanın. Bu, sürücülerin sizi sollamak için yarım kalp şeklinde hareket etmelerini ve bilerek veya bilmeyerek sizi şerit dışına itmelerine engel olur. Arabalarla aynı şeridi paylaşmayın ve hareketsiz haldeki arabaların arasından geçmeyin. Bu, yeşil yandığında sizi tekrar sollamak zorunda kalacakları için sürücüleri kızdıracağı gibi sizi arabaların kapılarının aniden açılması tehlikesine maruz bırakır. İnsanların araba camlarından sigara izmaritlerini dışarı fırlattıklarını, kollarını camdan dışarı uzattıklarını veya ileride ne olduğunu görmek için kafalarını camdan çıkardıklarını biliyorsunuz. Ayrıca hareketsiz arabaların aralarından geçmek çoğu ülkenin trafik yasalarına göre suçtur.

Niyetinizi Belli Edin ve Şeridi Kontrol Edin

Son birkaç on yılın yol tasarımları tamamen motorlu araçlara odaklandı ve yayalar ve bisikletliler neredeyse tamamen göz ardı edildi. Ulaşım mühendisleri nihayet son birkaç yılda yollarda korunmasız yol kullanıcılarının tasarımda dikkate alınması gerektiğini fark ettiler, ki hepimiz (yayalar, bisikletliler, otomobil sürücüleri) gideceğimiz yerlere sağ salim varalım.

Bunun bir sonucu olarak, çoğu yol, bir bisikletli ile bir otomobilin bir şeridi birlikte kullanabilecekleri şekilde yeterli genişlikte yapılmaz. O derece geniş oldukları ender durumlarda, otomobillerin sol şeride geçmeden sizi sollayabilmeleri için sağa kaymak da yeterince güvenli olabilir.

Bununla birlikte, çoğu şerit çok geniş olmayacaktır ve sadece kendinizi görünür kılmak için değil, aynı zamanda sizin için güvenli olmayan aynı şerit içinde sollamayı caydırmak için de yoldaki konumunuzu seçmeniz gerekecektir. Bir aracın sizi aynı şerit içinde sollaması tehlikeli olduğunda veya aracın sol şeride geçmesi güvenli değilse (özellikle tek şeritli yollarda) bisikletlinin şeridin sol taraflarına doğru kayarak bu tehlikeli sollamayı caydırması gerekir.

Bu manevrayı gerektirebilecek bazı durumlar; şeritler arasında refüj olduğunda, ileride araçların durduğu görüldüğünde, ileride kör bir viraj olduğunda ve virajdan bir arabanın fırlayıp fırlamayacağı kestirilemediğinde, aracın bu sebeple diğer şeride geçmemesi gerektiği gibi durumlardır.

Bu tür manevralar yaparken, niyetinizi bir şerit değişikliği veya dönüş için sinyal verdiğiniz gibi bildirmek en iyisidir. Elinizi açıkça görülebilecek şekilde hareket ettirin – hem “sola dönüş” hem de “dikkat / durma” sinyalleri işe yarar – ve yavaş yavaş bulunduğunuz şeritte sola kayın, bir sürücünün sizi yine de geçmeye çalışmadığından emin olmak için omzunuzun üzerinden tekrar tekrar kontrol edin.

Bir dönüş yaparken hemen hemen aynı şeyi yaparım. Bir yandan elimle sinyal verip omuz üzerinden tekrar tekrar kontrol ederken dönüş yapmak veya şerit değiştirmek üzere sola kayarım. Tatsız gerçek şu ki; bazı sorumsuz ve sabırsız sürücüler buna rağmen sizi sollamaya çalışacaklardır. Bu sebeple omuz üzerinden iki kere, üç kere kontrol yapmak, hiçbir aracın sollamaya çalışmadığından emin olmak en önemli şeydir.

Bu dört kilit noktayı (görünür olmak, bir araba gibi davranmak, niyetinizi belirtmek ve şeridi kontrol etmek) aklınızda bulundurursanız stresli anları bir nebze kolaylaştırabilir ve varış noktanıza güvenle varabilirsiniz, böylece bir sonraki sürüş gününe hazırsınız!

http://bicycleuniverse.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.