Özgür Blogger

Lütfen Şu “Çok Yoğunum”u Bırakın

Zaman buldukça bazı beğendiğim yazıları Türkçeye çevirmeye devam ediyorum.

Yazan: Kristin Tucker
Çeviri: Özgür Aksoy

Lütfen Şu “Çok Yoğunum”u Bırakın

Bu aralar hepimiz çok yoğunuz. Hatta “bitiğiz”. “Canımız çıkmış.” “Başımızı kaşıyacak vaktimiz yok.” “Bunalmış durumdayız”.

Yoğun çok şey anlatan bir sözcük. “Yoğun” olduğumuzu söylediğimizde aslında başka bir şey söylemeye çalışıyoruz – tabi bunun ne olduğu durumdan şikayetçi olan kişiye göre değişiyor:

Yoğunum = Önemliyim

Yoğun olmak, insanlara kendilerine ihtiyaç olduğu ve önemli oldukları hissi veriyor. Bu ayrıca kendinize verdiğiniz değerin ölçüsü olarak işinizin niteliğini değil niceliğini kabullendiğinizin bir göstergesi. Yoğunluk üretkenlikle aynı şey değildir.

Yoğunum = Sana bir bahane sunuyorum

Yoğun olduğunuzu söylemek sorumluluğunuzu sorumluluğunuzun dışında taşımanın pratik bir yoludur. Devamlı işiniz başınızdan aşkın olduğu için kimse için herhangi bir şey yapmak zorunda değilsiniz, anlamı taşır.

Yoğunum = Ben kazandım

“Senden daha yoğunum” demek; ben daha önemliyim veya benim zamanım seninkinden daha önemli veya bu sonu asla gelmeyen mücadeleyi “ben kazandım” demektir. Bu yanıtı vererek aslında söylemek istediğiniz şey: Ben daha yoğunum, daha çok talep görüyorum, daha başarılıyım.

-Hayır teşekkürler! -Çok yoğunuz.

Yoğunluk bir meziyet değil, bakış açısındaki bir yanılgı aslında. İşin niceliğini nitelik kabul etmek kolaydır. Bu kabul, anlamlı iletişimden, sorumluluklardan, nezaket kurallarından vb. kaçmamıza yol açar.

Bu açıdan yoğunluk bir tür tembellik işlevi görür. Bu mentaliteyle mücadele etmek için yaptıklarınıza bir amaç yüklemeniz gerek. Her gününüz için hedefler belirleyin ve yaptıklarınızla sorgulanabilir olacağınıza dair kendinize söz verin.

Ve tabii ki, kelime dağarcığınızı kullanarak, önceliklerinizi ve müsaitliğinizi anlatmak için “yoğunum” demek yerine başka yollar bulun. Daha çok değil, daha akılcı çalışın. Hayatın, insani etkileşimin ve etkinliğin tadını çıkarın.

 

Yazının orijinali: https://www.linkedin.com/pulse/please-stop-im-too-busy-kristin-tucker

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.