Özgür Blogger

Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması 2015

İŞKUR Bursa İl Müdürdüğü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması’nda (BİİB 2015) firmamızı temsil eden ekipte ben de vardım. Baya yorucu ama çok faydalı üç günün sonunda hafızamda her şey tazeyken paylaşmak istedim.

Standımızın ziyaretçi almadığı zamanlar çok azdı, her yaştan, her profilden çok sayıda ziyaretçi ilgiyle geldiler, sorular sordular, bilgi aldılar. Bazı zamanlar standı diğer arkadaşlara bırakarak standları hızlıca gezme fırsatım oldu. Kendi ölçeğimizdeki firmalarda benimle aynı görevi yapan kişilerle de tanıştım.

biib2015

Açılışına Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı dahil protokolün katılması güzeldi. Organizasyona önem verildiğini gösteriyor. Yapılan konuşmalarda Bursa’da aslında iş ve işçi sayısında denge olduğu, işsizliğin nedeninin işveren beklentisiyle adayların niteliklerinin uyuşmaması olduğu söylendi. Bu yıl buluşmaya 163 firma katılmış.

Hem mavi yaka, hem beyaz yaka adaylarda “niteliklerini belgelendirme” refleksinin henüz oluşmadığını gördüm. Bu, biz Türklerin yazıya dökme, kayda geçirmeyi sevmeyip sözlü iş yapma eğilimimizin bir uzantısı. “Söz uçar, yazı kalır” diye çok güzel atasözümüz de var aslında.

Üniversite mezunu adaylar yabancı dil seviyelerini bir sınav skoruyla belgelendirmiyorlar. Yabancı dil seviyelerinden “az, orta, iyi” diye bahsediyorlar. Bunlar göreceli kavramlar. “İngilizcem çok iyi” demektense “IELTS skorum 7, hatta speaking 8” demek çok daha etkileyici değil mi? Sonuç olarak tüm adaylara bıkmadan usanmadan, uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavına (IELTS, TOEIC, TOEFL, TFI) girerek seviyelerini belgelendirmelerini tavsiye ettik.

TOEIC, IELTS, TOEFL puan denkliği tablosu

TOEIC, IELTS, TOEFL puan denkliği tablosu

Mavi yaka pozisyonlara aday kişilerin ise bildikleri, deneyimli oldukları, kısaca ustası oldukları işleri belgelendirmiş olmamaları üzücü. Endüstri Meslek Lisesi diploması kapıları açıyor ancak EML mezunu olmayan, piyasada yetişmiş adaylar ise ellerinde yaptıkları işe dair bir belge olmamasının sıkıntısını yaşıyorlar. Türkiye’de her geçen gün bir mesleki yeterlilik belgesine sahip olmanın önemi artıyor ve gelecekte de artmaya devam edecek.

Yabancı dil demişken; üniversite mezunu bazı adaylar hala iş dünyasında (ve aslında hayatta) İngilizce’nin ne kadar hayati öneme sahip olduğunun farkında değiller maalesef. Dünya İngilizce’nin etrafında dönüyor. Daha biz lisedeyken büyüklerimiz “bu devirde zaten işveren İngilizce bildiğinizi varsayıyor, ek niteliklerinize bakıyor” diyorlardı. Bu dediğimin üzerinden 16-17 yıl geçti. İngilizce bilmeden uluslararası bir firmaya girmek imkansız. Lisede istediği seviyede İngilizce eğitimi alamamış kardeşlere üzerine basa basa üniversitede birinci sınıftan itibaren ciddiye alarak iki yılda İngilizce defterini kapatmalarını söylüyorum hep.

İŞKUR çalışanları organizasyonda aktif şekilde yer aldılar. İŞKUR standının haricinde bile ihtiyacınız olduğunda en fazla 5 dk içinde bir İŞKUR personeli bulunabiliyordu. Hem anketle, hem de sık sık sözlü olarak görüşlerimizi aldılar ama “bu organizasyonun neden kendi websitesi yok” demek şimdi aklıma geldi. :(

14189-manset

Okurken söylerlerdi de çok ciddiye almazdım; mühendis olmak gerçekten de çok avantajlı bir durum. Hadi biz mekanik üretim yapan bir fabrikayız, hemen her alanda mühendise ihtiyacımız var ama ziyaret eden adaylardan öğrendiğime göre her sektörden firmalar “mühendis değilseniz CV’nizi bırakmayın” diyormuş.

CV bırakmak demişken; bir sürü aday CV’lerinden bol bol kopya çıkartmış, firmalara elden vermek istiyor. Biz kabul etmiyoruz, internet sitemize yönlendiriyoruz. O hard kopyaları kim tek tek okuyacak, kim bilgisayara geçirecek… O şekilde veritabanı yönetilmez ki. Bu dijital çağda hala bu şekilde CV kabul eden firma olmasına şaşırdım doğrusu. Aday açısından bakacak olursak da aynı durum; internette bilgisayar başında başvuru yapmak, CV hazırlayıp bir sürü çıktı alıp, elinde dolaştırıp dağıtmaktan daha kolay değil mi?

Sonuç olarak bilgi ve görüş alışverişi açsından, networking açısından hem adaylar, hem firmalar için güzel bir organizasyon. Ben faydalı olduğunu, geliştirilerek, zenginleşitirlerek devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 

1 Yorum

  1. Bora Aydın

    Ben de iş arayan gözünden bu fuarı değerlendireyim. Geçen sene Bursa’ da iş aradığım dönemde bu fuara katılmıştım. Beklediğimden daha az firmanın olduğunu görünce biraz hayal kırıklığı yaşamıştım. Büyük firmaların sadece internet üzerinden cv kabul ediyoruz şeklinde yaklaşımını anlayamamıştım. Bunu söylemek için stand açmaya ne gerek var. Benim beklediğim en azından beyaz yaka kadrosuyla bir ön görüşme yapmalarıydı. Ufak-orta ölçekli firmalar cv kabul ediyorlardı. Bir firmayla bir pozisyon için ön görüşme yapıp şirkete görüşmeye de çağrılmıştım. Benim için o günlük hedefime ulaşmıştım. İzmit’ te de daha önce böyle bir fuara katılmıştım ve o zamanki çalıştığım firmayla orada tanışmıştım. Bu açıdan bu tip fuarları yararlı buluyorum.

    Yanıtla

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.