Özgür Blogger

Yandex Kullanarak Fenerbahçe’mize Nasıl Destek Olunur

2012 yılından bu yana Fenerbahçe’nin internet ortağı ve resmi arama motoru olan Yandex, Fenerbahçe Spor Kulübü ile süregelen iş birliğini yeni bir boyuta taşıdı. Yeni dönemde performans tabanlı bir modelde uzlaşan taraflar, Yandex’in Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün forma sponsoru olarak göğüs reklamında yer alması noktasında da anlaşmaya vardılar.

Yandex ve Fenerbahçe arasında resmi olarak imzalanan yeni anlaşmaya göre, Yandex, Fenerbahçe’nin tüm yurtiçi maçlarında göğüs reklamında yer alacak. Fenerbahçe taraftarları da performans tabanlı anlaşmaya bağlı olarak takımlarının renklerine özel olarak hazırlanan www.fbyandex.com.tr arama sayfasından ya da Fenerbahçeliler’e özel olarak geliştirilen FB-Yandex.Browser üzerinden yaptıkları arama başına takımlarına gelir kazandıracaklar. Taraftarların heyecanla bekledikleri mobil site ve mobil FB-Yandex.Browser ise kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulacak.

fbyandex

Yandex ile imzalanan anlaşmanın önemine dikkat çeken Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, “Fenerbahçe ve Yandex arasında imzalanan anlaşmayla biz formamızı verdik ve Yandex de önemli bir geliri bize ayırdı. Kulübün bu anlaşmadan elde edeceği maddi gelir biz Fenerbahçeliler’in katkısıyla olacak. Yılda 30-40 milyon dolar kazanç elde edebiliriz. Bu gelirle de bir Messi bir Roben veya İbrahimoviç hayal değil… Bu projeden elde edilecek gelirle Fenerbahçe taraftarının istediği dünya yıldızı oyuncular alınacak. Taraftarlarımıza çağrı yapıyorum, her taraftar yılda kulübüne 30-40 dolar kazandırabilir, buradan hareketle artık Fenerbahçeliler olarak internette aramaları FBYandex.com.tr üzerinden yapalım, diğer arama motorlarını kapayalım.” dedi.

Fenerbahce_1

Yandex Türkiye CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ ise Aziz Yıldırım’ın başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü’nün önemli transferler yaptığını belirterek, “Fenerbahçe’nin yeni vizyonu ve hedefi bu sene UEFA finali ve seneye de Şampiyonlar Ligi finali… Bu hedefler için Fenerbahçe’yi desteklemek odağında 40 milyon doları kenara ayırdık. Fenerbahçeliler ne kadar arama yaparlarsa kulüpleri o kadar gelir kazanacak. Bir taraftarın bir yıl boyunca günde 25-30 internet aramasını Yandex’te yapması, yıl sonunda ortalama 36 doları kulübüne kazandıracağı anlamına geliyor. 1 milyon taraftar bu şekilde yıl boyunca yaptığı aramalarla kulübe yaklaşık 40 milyon doları kazandırabilir. Bu anlaşmanın hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Hepimiz internet kullanıyoruz ve hepimiz her gün bir sürü arama yapıyoruz. Bu aramalarımızı Google yerine FB Yandex ile yapmamız, oturduğumuz yerden Fenerbahçe’mize destek olmamızı sağlayacak. Taraftarlar olarak yapabileceklerimizi özetleyeyim.

1- Aramalarımızı FB Yandex üzerinden yapmak

www.fbyandex.com.tr adresine gidip aramamızı burada yapacağız. Ancak alışkanlıkları değiştirmek zordur, o yüzden başlangıç sayfamızı www.fbyandex.com.tr yapmak ve default (varsayılan) arama motorumuzu FB Yandex olarak ayarlamak en kolayı.

2- Başlangıç sayfamızı FB Yandex yapmak

www.fbyandex.com.tr sayfasına gidiyoruz ve sol üst köşedeki “Yandex’i ana sayfa olarak ayarla”ya tıklıyoruz. Çıkan pencereye onay veriyoruz.

FBYandex (1)

3- FB Yandex’i default (varsayılan) arama motoru yapmak

Uzun süredr arama yapacağımız kelimeleri arama motorunun kutusuna yazarak değil, adres satırına yazarak yapıyoruz. Enter’a bastığımızda arama, varsayılan arama motorunda (yani Google’da) yapılıyor. Bunu değiştirmek için yapılması gerekenleri https://support.google.com/chrome/answer/95426?hl=tr adresinde bulabilirsiniz.

4- Gideceğimiz adresi bilsek bile arama yaptıktan sonra gitmek

Örneğin sahibinden.com sitesine gideceksek direkt adresi (www.sahibinden.com) yazmak yerine sahibinden şeklinde arama yaparak çıkan sonuçlardan ilgili siteye tıklayarak gitmek iyi bir alışkanlık olabilir.

5- Mobil uygulamayı kullanmak

Fenerbahçe Yandex, cep telefonlarında androidlerde 18 Eylül,  IOS’da ise Ekim başında uygulamaya geçecek. Uygulama hizmete girdiğinde kullanacağız tabii ki.

Fenerbahçe Asbaşkanlarından Ozan Balaban, Fenerbahçe Yandex’i günlük hayatta alışkanlık haline getirmemiz gerektiğine vurgu yaparken, Yönetim Kurulu Üyelerinden Barış Aydil de üniversitelerde “Fenerbahçe Yandex Günleri” düzenleyecekleri bilgisini verdi.

Aziz Yıldırım’ın, “Messi’yi, Ronaldo’yuFenerbahçe’ye getirecek” dediği projede hedef 1 milyon kullanıcıya ulaşmaktı. İlgi beklenenden de büyük oldu. Kullanıma açılalı daha iki hafta olmadan tam 425.078 kişi FB Yandex’e geçiş yaptı. Kısa sürede ulaşılan bu rakam Yandex’in merkez ve Avrupa şirketlerinde bile büyük şaşkınlığa yol açtı. Şu anki sayıyla her kullanıcı günde 25 arama yaparsa 1 yıl sonunda kulübün kasasına 15.5 milyon Dolar para girecek. Kullanıcı sayısının artmasıyla bu rakam da katlanarak yükselecek.

Taraftarların FB Yandex’e gösterdiği büyük ilgi en çok yönetimi mutlu etti. İki Asbaşkan Murat Özaydınlı ve İlhan Ekşioğlu, Fenerbahçe TV’de katıldıkları programda FB Yandex ile ilgili bilgiler verdi. Murat Özaydınlı, “Taraftarımızın büyüklüğü malum ve bu potansiyeli kullanmamız gerekiyordu. Artık internet çağında yaşıyoruz. Müthiş bir proje bu. İnanıyorum ki kullanıcı sayısı 1 milyonlarda kalmaz. Taraftarlarımızdan ricam A, B, C gibi boş aramalar yapmamaları. Sistem bunları eliyor. Örneğin hava durumuna baksınlar” ifadelerini kullandı. Özaydınlı, kendi şirketinde her bilgisayarın FB Yandex’e geçmesini sağladığını, başka patronların da bunu yaptığına emin olduğunu söyleyerek, “Bu gidişle Yandex’in 25-30 milyon ortağı olacak” dedi.

İlhan Ekşioğlu ise, yakında uygulamada bir sayaç olacağını ve herkesin bunu takip edebileceğini söyledi. İlhan Ekşioğlu ayrıca bu projede kulübün elde edeceği gelirin üst sınırı olmadığını sözlerine ekledi.

 

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.