Özgür Blogger

Asker Kaçağı Olmakla Suçlandım

Başıma bu da geldi: Asker kaçağı olmakla suçlandım. Sydney’de yüksek lisans yaparken konsolosluğa gidip eğitim ataşeliğine kaydımı yaptırmıştım. Bu şekilde askerlik tecilim otomatikman uzadı ve bu konuda da adresime resmi bir yazı gönderildi.

2007 başında son sınavlarıma da girip Türkiye’ye döndüm. Sınavlarım bitmişti ve ben hepsinin iyi geçmiş olmasına bakarak kesin dönüş yapmıştım. Yine de resmi olarak mezun olmamıştım. Bir gün eve yazı geldi, “yedek subaylık sınavına girmediniz, savunmanızı vermek üzere askerlik şubesine gelin” diye.

asker

Askerlik şubesine gidince öğrendim ki işgüzar Sydney eğitim ataşesi kulaktan dolma bilgiyle benim mezun olduğumu düşünerek Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazmış. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’na iletmiş. Daha da işgüzar askerlik şubesi de benim tecilimi iptal edip hemen kendi çapında askere alma işlemleri başlatmış. Benim de hiçbir şeyden haberim olmadığı için kaçak damgası yemişim.

Dedim ki “ben daha okulumdan mezun olmadım, bana en son tebliğ edilen belgeye göre de tecilimin bitmesine aylar var”. Tecilimin iptal edildiğini, yedek subay adaylarına tebligata gerek olmadığını, TRT duyurusunun yeterli olduğunu söylediler. Buradaki anlayışın altını çizmek istiyorum. Normalde tecili dolan bir yedek subay adayı TRT duyurusunu takip etsin, tamam. Ama zaten bir tecilim var ve benim haberim olmadan iptal ediliyor, ben de TRT duyurusuna göre gelip “benim tecilim var ama belki iptal edip bana haber de vermemişsinizdir, ben bir sormaya geldim” diyeceğim…

Kafamda şekillendirmiş olduğum savunmamı orada kağıda döktüm. Savunma dediğim de burada anlattıklarımı resmi bir dille özet olarak yazdım işte. Normalde bu tip konular önceden askeri mahkemeye gidiyormuş, bunları yaşadığım zamandan bir süre önce sivil mahkemelere geçmiş. En büyük şansım bu oldu zaten.

Sonuçta yüce Türk adaleti böyle saçma ve keyfi bir uygulamaya göz yummadı tabii, takipsizlik (suç unsuru bulunmadığı) kararı verdi. Ama her şeyi istendiği gibi kuralına göre yapmış olmama rağmen suçlu durumuna düşürüldüm ve bir de işimden izin isteyip günlerce bu konuyla meşgul oldum. Bunlar ne zaman düzelecek? Yetkinlik sahibi olmayan insanların keyfi uygulamaları nedeniyle hayatlarımızın etkilenmesi bir gün son bulacak mı?

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.