Özgür Blogger

Mazda Güvenliği

Ekşi Sözlük’te Mazda başlığı altında Cenk arkadaşımızın yazdığı bu yazı çok hoşuma gitti. Mazda’nın her şeyden önce güvenli bir otomobil oluşuna üzücü ama sağlam bir örnek. Buyrun:

ailece hayatımızı borçlu olduğumuz japon araba markası.

1996 yılının ağustos ayında galeriden 0 km bir mazda 323 familia satın aldık. ne abs, ne asr, ne hava yastığı… o dönemler bu özellikler opsiyonel olduğu için biz kısıtlı olan aksesuar bütçemizi mal gibi klimaya ayırmıştık. dımdızlak bir arabadan bahsediyorum.

mazdanın broşürüne baktığımı hatırlıyorum. bir kaza testi fotoğrafı… familia’yı korkunç bir süratle duvara çarptırırken… arabanın tamamen yokolan burnu ama en ufak hasara uğramayan yolcu kabini gözler önünde… “hadi lan ordan” dediğimi hatırlıyorum “koskoca motor nereye gitti dümbelekler?”. cevabı alttaki açıklamalarda gizli: “önden darbelerde motorun yolcu kabinine girmesini önleyen özel katlanma ve parçalanma sistemi” vay anasını… japonlar yapmış! ama beni arabanın güvenlik unsurları ırgalamıyor. “nolcak lan! babam iyi şöför zaten”

MAZDA-323-S-1-4--1998-2000-***
arabayı 2 ağustos cuma günü saat 20:00’da aldık. saatine kadar hatırlıyorum çünkü cumartesi sabahı tatile giderken, yani tam 12 saat sonra o büyük kazayı yaptık. bütün gece valiz toplayıp istanbul-antalya arasında şöförlüğe soyunan babam direksiyon başında uyumaya karar verince eskişehir’e 45 km mesafedeki bozüyük kavşağı’nda bir doğan slx’e, 90º açıyla ve tam 110 km süratle çarptık. kazanın etkisiyle biz kendi etrafımızda sayısız spin atarken tam ortadan kırılan diğer araç yerden metrelerce yükselip yere yan olarak düşmüş…
***
kaza sonrası yaşadıklarımızı burada anlatmayacağım. aslında bu kadarını bile anlatmak sinirimi bozuyor ama kazanın boyutlarını anlamanız için gerekliydi. sonuç olarak annem, babam, o zaman 7 aylık olan kardeşim ve ben o arabadan sağ çıktık. benim dışımda kimsenin burnu bile kanamadı hatta…

“tamam mazda sağlam araba ama bu kadar duygusallaşmanın alemi ne” diye soranlara söyleyeyim: kaza sonrası, aracı sigorta şirketinden mazda japonya’nın geri aldığını ve dünya fuarlarında dolaştırdığını öğrendim. yanına da şöyle yazmışlar “bu araçtan biri bebek 4 kişi sağ olarak çıkmıştır.”

hani fifth gear’da ya da başka programlarda arabaları gerek komik komik, gerekse de ciddi ciddi test ederler ya, işte ölüm kalım testinde de ben mazda koltuğunda oturuyordum. ve müteşekkir bir şekilde söyleyebilirim ki “mazda bu testi geçti”

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.